Apua! Uupumus ihan kamalaa
Lapsella synttärijuhlat lauantaina ja pitäis alkaa tekemään jotain, mutta tää uupumus on jotain ihan kamalaa. Viime viikolla alkoi. Välillä huimaa, ihan kuin katse seuraisi perässä. Jalat tuntuvat äärimmäisen raskailta ja päivittäin väsyttää niin, että hyvä kun töitään saa tehtyä. Keskittyminen alkaa olla niin hattaraa, että tulee tehtyä kamalasti virheitä.
Tällä viikolla olen syönyt kuin hevonen. Ihan kamalasti ja tekisi mieli lisää. Portaiden nousu hengästyttää. Ei vaan jaksa!! Mieli tekisi tehdä vaikka mitä, mutta kun ei jaksa. Nytkin jaloissa kihelmöi ja ovat voimattomat.
Luulin, että tää vois olla jotain univajetta, mutta kun tajusin, että onhan sitä nukuttu pääasiassa 7 tuntia yössä, joinakin öinä tosin 4-5 tuntia ja sitten taas viikonloppuna korvattu 12-13 tunnin unilla - ja se on mulle ennenkuulumatonta! Mä rakastan hitaita ja aikaisia aamuja ja nyt viime viikonloppuna heräsin lauantaina kymmeneltä ja sunnuntaina kahdeltatoista!
Kahvia menee ja energiajuomia, vaikka niitä juon tosi harvoin yleensä, mutta niillä selvitään työpäivä.
Onko jollain ollut samaa ja selvinnyt, mistä johtuu? Oisko tää vaan jotain hetkellistä uupumusta?
Kommentit (8)
Ei muuten, mutta tää alkoi aivan yhtäkkiä viime viikolla. Kieltäydyin viikonloppuna monesta hauskasta, koska halusin vaan nukkua. Nukuin kumpanakin päivänä päikkäritkin! Olen nukkunut nyt joka ilta - ja niitä harvoin tulee nukuttua!
-ap
Vierailija kirjoitti:
Milloin susta on otettu verikokeita? Äkkiähän ne taudit sun muut usein alkavat, voisi olla aiheen käydä. Mietin kanssa että voitko olla tulossa kipeäksi, mutta ruokahalusi on hyvä, niin se ei ehkä sovi.
Viime syksynä oli terv.tark. Siellä kaikki täydellisesti. Tää väsymys alkoi yhtäkkiä viime viikolla, olisko ollut keskiviikkopäivänä.
Lauantai-iltana kävin tunnin verran vesijetteilemässä, kun mies vaatimalla vaati nousemaan sängystä ylös ja tekemään jotain - ei sekään ole tähän tottunut. Maanantaina en pystynyt toisella jalalla kävelemään ollenkaan, kun reisilihakseen sattui niin, vaikka sunnuntaina ei ollut mitään ongelmaa. Työpäivänä aikana kipu paheni ja illalla nousi lämpökin. Otin buranan ja nukuin kaksi tuntia (!!), jonka jälkeen ei jalka paljon vaivannut ja sitten tiistaina oli vain enää arka, keskiviikkona ei yhtään mitään. Aattelin, että vois johtua jetteilystä, mutta ihmeellisesti kipeytyi vasta maanantaiaamuna, eikä esim sunnuntaina, kuten normaalisti, jos on rankan liikuntasuorituksen tehnyt. Missään muualla ei ollut mitään kipua tms kuin tuossa oikean jalan reisilihaksessa. Se nyt parantunut.
Se unohtui mainita, että on kylmä jatkuvasti nyt ollut pari päivää. Töissä ja ulkona villapaita, tpaita, farkut, sukat ja villasukat jalassa, kun vilu koko ajan.
Oiskohan tää jotain outoa kesäflunssaa?
Nyt tulikin mieleen, että viime viikon torstaina oon miehelle laittanut viestiä, että nenä vuotaa vähän ja tuntuu, että olisi kipeeksi tulossa. Väsymys alkoi keskiviikkona. Tuon torstaiaamupäivän jälkeen ei ole ollut kurkussa karheutta tai nenä ei ole vuotanut.
Ehkä olet tulossa kipeäksi, mutta elimistösi taistelee virusta vastaan, ja se vie voimia? Jos synttärijuhlia ei voi siirtää vaikka viikolla eteenpäin, järjestäkää vaatimattomammat juhlat.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Faith kirjoitti:
Ehkä olet tulossa kipeäksi, mutta elimistösi taistelee virusta vastaan, ja se vie voimia? Jos synttärijuhlia ei voi siirtää vaikka viikolla eteenpäin, järjestäkää vaatimattomammat juhlat.
Tätä järkeilin nyt itsekin! Lämpöä ja viluilua näyttäs olevan, kun nyt mittasin taas lämmön. Otin buranan ja katsotaan, kuinka vaikuttaa. Osasin nyt googlata olotilaani "kuumeinen olo ilman kuumetta " ja löytyi kaikenlaisia kokemuksia, saattaa kestää juurikin sen pari viikkoa - ei siis kuumetta, kunnollisia flunssaoireita, mutta kipeä olo, just kun olis kuumetta ilman niitä kolotuksia ja päänsärkyä. Vähän nielusta joutuu limaa rykimään pois ja ihan aavistus jotain nuhan tapaista, mutta muuten ei mitään. Joku pöpö nyt varmaan jyllää oman aikansa.
Nyt ei enää onnistu synttäreiden siirto, mutta mennään nyt sieltä, mistä aita on matalin, kunhan on mukavat juhlat.
Milloin susta on otettu verikokeita? Äkkiähän ne taudit sun muut usein alkavat, voisi olla aiheen käydä. Mietin kanssa että voitko olla tulossa kipeäksi, mutta ruokahalusi on hyvä, niin se ei ehkä sovi.