Kaikkein paras suomalainen ruoka?
Mikä on teidän mielestä kaikkein paras ruoka (makea tai suolainen) jonka suomalaiset ovat kehittäneet?
Ja mitä mieltä ootte yleisesti suomalaisesta keittiöstä, onko aivan liian yksinkertaista?
Kommentit (47)
Lihapullat ja perunamuusi sekä ruisleipä näitten kansa. En tiedä onko ruottalaista vai suomalaista alkuperää tms.
Mummon lihapullakastike
Pottumuhenos ja
Jälkiruokana vispipuuro
Lihakeitto kunnon keittolihasta ja rapeakuorinen ruisleipä voilla ja juustolla.
Ehkä karjalanpiirakat ja munavoi. Enkä tarkoita nyt kaupan limaisia einespiirakoita, vaan ihan oikeita, itse tehtyjä piirakoita, joita ennen vanhaan maalaistaloissa emännät tekivät leivinuunissa. Kuori oli rukiisen rapea ja valmiit piiraat kastettiin uunista tultua maito-voisulaseokseen. Munavoinkin moni tekee väärin, eli liikaa munaa, jolloin se on kuivaa ja murenevaa, tai liikaa rasvaa, jolloin kananmuna ei rasvan seasta maistu.
Enpä ole ikinä ostanut kaupasta limaisia karjalanpiirakoita.
Poronkäristys ja muusi
Poronkäristys ja uudet perunat (kesäversio)
Karjalanpaisti
Joulukinkku
En tiedä, onko tämä alun perin suomalainen, mutta pitkään haudutettu, siirappinen kaalilaatikko puolukkasurvoksella.
Tykkään myös karjalanpaistista keitettyjen perunoiden kanssa, se on perheessämme perinteinen joulupäivän ruoka. Uunituoreet karjalanpiirakat munavoilla ovat myös hyviä, ja niitäkin on suvussani aina joku osannut ja halunnut tehdä.
En kyllä muuten ole suomalaisen keittiön fani. Italialainen ja intialainen ruoka ovat minun makuuni.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Ääni lihapullille ja muusille puolukkahillon kera. Suomalaista lohturuokaa parhaimmillaan.
Vierailija kirjoitti:
Enpä ole ikinä ostanut kaupasta limaisia karjalanpiirakoita.
Etpä ole koskaan tainnut maistaa oikeita itse tehtyjä karjalanpiirakoita, jos einespiirakat, ne löysät ja kosteat piirakan irvikuvat on mielestäsi karjalanpiirakoita.
Teen useinkin ja hyviä ovat, mutta kyllä kaupankin, esim. Saarioisten ovat hyviä, erilaisia toki. Mutta juustoa ja meetvurstia päälle ja mikroon, niin kyllä kelpaa.
Keitetyt perunat ja läskisoosi, siihen puolukkahilloa kylkeen niin...
Oma suosikki on lanttulaatikko, joka on kai jouluruoka. Tykkän Suomessa puhtaista raaka-aineista ja puhtaista mauista. Niitä ei piiloteta mausteisin.
Joo lanttulaatikko ja kinkku! Ihana yhdistelmä suolaista ja makeaa.
Vierailija kirjoitti:
Enpä ole ikinä ostanut kaupasta limaisia karjalanpiirakoita.
En ole minäkään kun ei sellaisia myydäkään.😜
Lohikukko
Makkaraperunat (Pakasteranskalaiset pieniksi kuutioksi paloitellun HK Sinisen kanssa uunissa valmistettuna nautittuna ketchupin ja sinapin kera) - tulee täyteläinen olo!
En tiedä kuka on kehittänyt, mutta uunimakkara ja perunamuusi.
Mies51v