Nelikymppinen perheenäiti matkalla ilman lapsia?
Mitä mieltä olette? On kuulemma lähdössä pariksi viikoksi (!!) jonnekin Aasiaan ystävänsä kanssa. Pienin lapsensa alle kouluikäinen.
Kommentit (12)
Kuulostaa hyvältä. Onhan lapsella isäkin.
No se on hyvä, että lataa akkujaan. Lapset varmaan pärjää isänsä kanssa.
Mikä tuossa on ongelma? Jääkö lapset yksin Suomeen keskenään vai hoitaako isä??
Itse olin 2 vkoa Aasiassa 35v:nä kun lapset olivat 14v, 12v ja 5v. Ystäväni asuivat Thaimaassa ja työskentelivät eräässä (silloin vielä) suomalaisessa isossa firmasa siellä. Hieno reissu!
Lasten isä ja isoisä selvisivät oikein hienosti kotona lasten kanssa.
Jep, miksei. Minä olen nelikymppinen teinin ja alakoululaisen äiti ja juonittelen tässä koko ajan, miten pääsisin reissuun ilman perhettä. Miksi näin? Koska kävimme kesäkuussa jo perhematkalla Kreikassa ja haluaisin vielä heinäkuun lopussa uuden matkan tämän surkean sään takia. Varaa ei ole viedä koko perhettä, yhden matka ei tulisi nin kalliiksi ja mun ensi viikolla tulevat lomarahat riittäisi maksamaan sen matkan käyttörahoineen... Mulle kelpaisi halvempikin hotelli, kunhan ilmastointi pelaa. Voisin vetää reissun säästöbudjetilla.
Ei lapsia voi jättää pariksi viikoksi keskenään kotiin. Mutta jos lapsista on isä tai joku muu turvallinen aikuinen pitämässä huolta, äidin reissaamisen ei pitäisi olla ongelma kenellekään.
Ilman muuta sinun on nyt syytä tehtä tästä asiastasi ilmianto ilmoitus sosiaalihuoltoon
Nelikymppinen perheenäiti? Sellaisen lapset ovat jo teinejä parhaassa tapauksessa. Antaa matkustaa vaan, vapaus on ihan ansaittua. Lasten isä osaa varmasti toimia todella isojen lasten kanssa.
Miksi se sinua häiritsee? Kertoisitko ihan konkreettisesti, miksi sinulle toisen matka on niin vaikea asia?
Eipä kuulu minulle eikä sinulle.