Erittäin lapsekas tuleva eskari
Raskas vaihe tämän 6v kanssa..ja niitä on piisannut kyllä koko vuoden. On paljon pienemmän oloinen kuin useimmat ikätoverinsa. On hyvin kärsimätön, hänen kuuluisi saada kaikki just heti kun hän haluaa ja kun ei saa,seuraa karjumista, siis oikeasti karjui, tekee ns.teko itkua, kitinää, usein myös lyö ja potkii muita tai uhittelee. Jos hänen kysymykseen ei vastaa heti niin jankuttaa samaa todella kauan. Vaikka sanoisi odota, jos joku muu asia kesken. "Mutta kun mulla on asiaa".. välillä tuota lasten itsekkyyttä on vaikea sietää, luulisi 6v jo vähän hoksaavan,että kun isä ajaa partaansa niin hän ei nyt juuri pysty laittamaan pompulaa..että odota hetki,mutta kun ei,kun hän haluaa sen nyt. Sosiaalisilta taidoilta on pienemmän oloinen. Olemme koittaneet antaa vastuuta sopivassa määrin..kouluun vuoden päästä,huh, tuntuu kyllä uskomattomalle ajatukselle että oppisi käyttämään puhelinta ja tulemaan koulusta kotiin,saati läksyjen teko...kun kärsivällisyys on 0. Joskus kun katson ystävieni 4-5v lapsia, he tuntuvat välillä jopa isommille kuin omani.
Kommentit (5)
Osa tuosta voi olla kuusivuotiaan uhmakauttakin. Onko päiväkodissa tai kerhossa? Millaista palautetta olet sieltä saanut?
Kaikkien ei tarvitse kasvaa samalla nopeudella. Jos tuntuu vielä eskarissakin siltä, että koulun aloittaminen vuonna 2020 ei ole hyvä juttu lapsen kannalta, niin myöhäistäkää koulun aloitusta. Uudelleen eskariin tai nolla-luokalle ( näitä on eri nimisiä), jos teidän kunnassa on sellaisia.
Kokemuksesta sanon, että eskarivuoden aikana lapsi kasvoi henkisesti valtavasti.
Kyllä ne eskarissa ohjeistavat kertaamaan eskarin tai hakemaan startille. Eivät lähetä kouluun lasta, joka ei ole sinne valmis.
Meillä samanlainen, tosin jo 15v. Todettu oppimisvaikeuksia, muuten normaali.