Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
ERGOsta
26.05.2006 |
Tere,
meillä poika kohta 4 kk, mutta pienenä syntynyt (tosin ei enää pieni). Päädyimme ERGOon, kun mies sanoi, että ei liinaileen ala. Olisinkin tiedustellut viisaimmilta, oma ERGOn myyjäni aivan tumpelo, että koska vauva on tarpeeksi iso siihen? Tällä hetkellä jalat sojottavat suoraan eikä taivu polvitaipeista niin kuin pitäisi. Niska pysyy hyvin pystyssä. Pitääkö siis odotella vielä? Poika kyllä tykkää siinä olla, mutta onko kehitykselle haitaksi. Hyviä vinkkejä kaivaten, kiitos.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Hankimme ergot pari viikkoa sitten ja alkuun minäkin ihmettelin, miksi pienten jalat sojottavat suorina ergossa ollessaan. Meillä taisi kuitenkin alussa olla vähän väärä asento lapsilla, koska nyt jalat menevät jo paremmin sammakkoasentoon. Koko vauva istuu jotenkin syvemmällä repussa, jolloin jalat asettuvat luonnollisesti paremmin.
Tarkemmin en osaa valitettavasti neuvoa, kannattaa ehkä kokeilla, saisiko vauvan reppuun " syvemmälle" (pylly kunnolla " pohjalle" ja selkä luonnolliselle kaarelle). Nykyistä ergoahan pitäisi voida käyttää jo vastasyntyneelläkin, joten tuskin tarvitsee odotella. Ja maahantuojalta (www.babyidea.fi) voi varmasti kysellä vinkkejä.
Mia79 ja touhukaksikko tänään 6kk