Lue keskustelun säännöt.
Miksi aikuiset ovat ihastuessaan kakaroita?
28.06.2019 |
Jos kumpikin osapuoli on tilanteessa vapaa, miksi tunteita ei avoimesti kerrota? Miksi vihjaillaan ja pelaillaan ja keksitään jos jonkinlaisia piirileikkejä?
Miksi meille on syntynyt kakarakulttuuri, jossa aikuiset ihmiset eivät uskalla avoimesti ja rohkeasti kohdata toisiaan ja mahdollisia ristiriitojaan vaan käyttäytyvät kuin pahaiset teinit?
Minä olen kuullut jälkeenpäin kahdesta miehestä, jotka ovat olleet ihastuneita minuun. Minäkin olin heistä hyvin kiinnostunut. Mutta mitenkäs asia etenisi, kun suoraa puhetta ei saa käyttää.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Väärinpäin. Lapsethan ovat avoimia ja suoria tunteidensa kanssa. Ne rehdisti tykkää toisesta ja osoittaa sen. Aikuisten yhteisössä ja kulttuurissa tulee vasta niitä ongelmia. Asiaan liitetään torjutuksi tulemisen pelkoja, häpeää, kasvojen menetystä, sopimattomien tunteiden kätkemistä, ”mitähänsemustakinajattelee”-komplekseja, erilaisia sosiaalisia klikkiytymisiä, tabuja ja stigmoja jne.
Mutta se on toki myös henkilökohtaista. Toiset ovat ujompia ja arempia.