Työpaikkailmoitusessa lukee yhteydenotot arkisin 9 - 12.
Niin meinaako se että työtehtävä haetaan puhelimitse?
Kommentit (5)
No onko siinä ilmoituksessa puhelinnumero? Päättele siitä.
Huh huh, toivottavasti et ainakaan meille ole hakemassa tuolla maalaisjärjellä.
No mitä muuta siinä ilmoituksessa lukee? Nykyään melkein kikki tehdään netin kautta, nuo yhteystiedot on sitä varten että jos on kysyttävää voi soittaa.
Lue koko ilmoitus, älä takerru pelkästään tuohon lauseeseen.
Monessa työnhakukoulutuksessa korostetaan, että osoita kiinnostuneisuutesi soittamalla ja kysymällä jotain (järkevää!) jotta vähän erotut niiden hakijoiden joukosta.
Mutta sillä rekrytöijällä on muutakin työtä kuin vain vastata moniin ihan idioottimaisilla kysymyksiin (tyyliin alkaen: onko teillä siellä oma lounasravintola-millä ei siis ole mitään tekemistä sen kanssa, että osoitat aitoa kiinnostusta saada tuo työ) joten sen takia on määritelty koska voi soittaa. (Äläkä siis soita muulloin! Se on törppöä!)
Vähän kiinni siitä, miten ilmoitus jatkuu. Jos ei kerrota, että hakemukset osoitteeseen yritys@yritys.fi tms., niin sitten haet puhelimitse ja saat kutsun haastatteluun tai sitten ei.