Oliko kivikaudella muunsukupuolisia vegaaneja?
Kommentit (7)
En nyt kivikaudesta tai vegaaniudesta tiedä, mutta ainakin antiikin roomassa ja kreikassa ja ilmeisesti myös mesopotamiassa egyptissä sukupuolisuus oli hyvin moninaista. Oltiin panseksuaalisia. Eli ei ole mikään uusi juttu.
VOIH nyt tämä kulttuurimarxistinen salaliitto paljastui. Tavarat kasaan ja kotiin pojat.
ainakin twerkkaavia trans"naisia" oli, hakkasivat kivityökaluilla peniksensä pois ja vatkasivat menemään kunnes kuolivat verenhukkaan.
Keräilijäyhteisöissä oli todennäköisesti ihmisiä jotka elivät pelkällä kasvisruoalla, eli ruokavalio vastaisi nykyajan vegaaniruokavaliota. Kun ruoka oli vähissä, on epätodennäköistä että olisi ollut ihmisiä jotka olisivat tietoisesti kieltäytyneet eläinperäisestä ruoasta jos sitä olisi ollut saatavilla.
Muunsukupuolisuudesta on vaikea sanoa kivikaudelle asti, koska sieltä on säilynyt vain vähän kirjoitettua tekstiä. Sen sijaan myöhemmissä kulttuureissa on paljon viitteitä muunsukupuolisista ihmisistä.
Mielenkiintoinen kysymys kylläkin!
Oli oli, mm. jotkin nilviäiset kuten etanat tai tietyt madot voivat lisääntyä myös ilman kumppania. Ällö kyllä.
Pojat syö soijaa ja muuttuu karvaisiksi naisiksi.
Kun maasta löydetään vanhat ihmisen jäänteet, niin miksi sukupuoleksi määritellään aina mies tai nainen? Miksi ei koskaan muunsukupuolista?