Hyvä UK! Pääministeriehdokas laittamassa EU:n seinää vasten.
Britannian pääministeriksi pyrkivä Boris Johnson tyrmää EU:n vaatiman brexit-maksun ja perää jäsenmailta parempia sopimusehtoja eron toteuttamiseksi.
Entinen ulkoministeri ja johtava pääministerikandidaatti sanoo Sunday Timesin haastattelussa, että pääministerinä hän kieltäytyisi maksamasta 39 miljardin punnan eli noin 44 miljardin euron laskua, ellei EU hyväksy parempia sopimusehtoja.
Kommentit (5)
Tuleekohan EU:lta jotain vaatimuksia koskien työttömyyteen ja vastikkeellisuuteen? Mm Italian vatikkeellinen kansalaispalkka malli, Suomessa aktiivimalli. Kai niitä seurataan EU:ssa?
Tuo nyt on taas Johnsonin populistista huomion kerjäämistä, jolla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa vrt. Luvatut 350 miljoonaa viikottain terveydenhuoltoon.
Vierailija kirjoitti:
No sitten lähtevät ilman sopimusta, mites sitten suu pannaa? Herra Boris kuluttaisi kaikkien rahoja ja viettäisi lihavia eläkepäiviä sen jälkeen, kun toiset ovat ilkeitä, hänen mielestään.
Juuri se että lähtevät ilman sopimusta olisi erittäin toivottavaa, koska siitä olisi vahinkoa loppupelissä EU:lle paljon enemmän kuin britanialle - täysin päinvastoin kuin meille valehdellaan ja syötetään propagandaa että se olisi britanialle katastrofi.
EU on rikos ihmisyyttä ja ihmiskuntaa vastaan.
EU:n koneisto tullee myöntymään UK:lle parempiin brexit-ehtoihin, kukapa haluaisi heittää ilmiselvää rahaa hukkaan. Jopa kovassa brexitissä EU:lla on enemmän hävittävää.
Mitä enemmän aikaa kuluu, sitä enemmän tilanne alkaa vaikuttamaan EU:n kannalta huonolta. Kello tikittää.
No sitten lähtevät ilman sopimusta, mites sitten suu pannaa? Herra Boris kuluttaisi kaikkien rahoja ja viettäisi lihavia eläkepäiviä sen jälkeen, kun toiset ovat ilkeitä, hänen mielestään.