Tuntuuko sinusta, että feminismi-liike on kriisissä sitä mukaa kun naisten yhteiskunnallinen asema on parantunut jatkuvasti?
Kun ei enää voida taistella uskottavasti naisten sorron puolesta, aletaan löytää ongelmia yhä pienemmistä ja pienmmistä asioista liikkeen ylläpitämiseksi?
Kommentit (8)
Ei suinkaan, emme ole vielä edes ottaneet esiin räikeintä epäkohtaa sukupuolten välisessä taistelussa...
Länsimaissa tehdään toisinaan tikusta asiaa, mutta onhan naisten asemassa paljon korjattavaa, jos ajattelee koko maailmaa.
Juu ei tunnu. Lainsäädännöllinen tasa-arvo on eri asia kuin kulttuuriset käytännöt ja arjen valinnat. Ja koskee molemmin päin sekä miehiä että naisia. Töitä riittää
Tulee mieleen miksi palkka epäsuhta pitää ratkaista sillä että miehet tekevät vähemmän töitä. Eikö naiset voisi tehdä enemmän.
Ei tunnu. Suomi edelleen naiselle Euroopan vaarallisin maa johtuen parisuhdeväkivallasta.
Ei tunnu.