Ristiriitainen käytös mieheltä?
Tiedän seuraavan olevan lapsellista ja naurettavaa, turhaa paskaa, mutta pakko purkaa ja kysyä mielipiteitä!
Eli minulla ollut jonkin aikaa on/off seksisuhde mieheen, jonka kanssa minulla on poika yhdenyön jutusta parin vuoden takaa. Olemme molemmat yli 30vuotiaita töissäkäyviä "normi ihmisiä".
Lapsen mummo ihana ja rakastaa lasta aidosti, isä näkee lasta vain äidinsä läsnäollessa, eikä pahemmin kiinnostunut muulloin näkemään.
Isä/mies laittelee kännissä viestejä, joissa kysyy voiko tulla käymään (panemaan) ja kertoo olevansa mustasukkainen muista miehistä lähipiirissäni. Selkeästi enemmän minuun liittyen, eikä lapseen. Itsekin humalassa kysyn suoraan voinko tulla hänen luokseen.
On hellä ja herttainen kanssani, selvinpäin ja pikkukännissä, seksikin upeaa. En muuten olisi jatkanut tätä näinkään pitkän. Tuo ruokaa ja juomaa, silittelee, pussaa, halailee, helvetti jopa peittelee sänkyyn.
Sitten taas, äidinsä luona suhtautuu minuun neutraalisti.
Jos kysyn pelkkä häneltä, voiko esim katsoa poikaa kun käyn jossain, lähes huutaa vihaisesti ettei hän voi tai jaksa tai huvita, käskee viemään kaverillini tai äidilleen!?! On muutenkin hyvin törkeä. Muihinkin viesteihin vastaa lyhyesti ikävään sävyyn, jos edes vastaa.
Yhteistä historiaa meillä ei ole ja suhteemme molemmin puolin hyvin ikävä. Olin ennen suhteessa hänen ystävänsä kanssa, mutta tästä jo vuosia. Ainoa meitä yhdistävä asia enää on lapsi ja seksi.
Välillä pistän seksisuhteen poikki, kunnes taas retkahdan samaan.
Mitä enemmän olemme tekemisissä "vapaalla", sen inhottavampi hän on minulle muuten. Emme siis viestittele tai soittele juuri koskaan, sillä tapaamiset sovin äidinsä kanssa.
En ymmärrä tätä miestä yhtään, kaverini sanovat suhdettamme viha/rakkaus suhteeksi ja että mies on ilkeä minulle koska tykkää minusta? En itse jaksa uskoa hänen olevan minuun ihastunut, koska yrittäisihän hän silloin olla minulle muulloinkin mukava? Lisäksi ystäväni käskevät unohtaa koko tyypin, mikä ei upean seksin takia ole helppoa tehdä.
Mikä av palstan mielipide?
Mikä on motiivi miehen käytökselle? Olenko itsestäänselvyys, jota voi kohdella miten haluaa, niinkuin itse uskon olevani tälle?
Voiko mies tosiaan olla ihastunut ja on siksi muulloin ilkeä?
Kommentit (18)
Mies peittää ihastustaan olemalla mulkku tai sitten se pitää sua helppona panopuuna.
Ehkä olet hänelle pelkkä pa no jota selkeästi halveksii koska olet niin help po? Ei kuulosta siltä että olisi oikeasti kiinnostunut sinusta, saati lapsesta
Vierailija kirjoitti:
Kysy asiaa miehen äidiltä?
Olen sanonut miten käyttäytyy minulle, hän ihmettelee käytöstä ja sanoo aina että mainitsee pojalleen asiasta. Ei osaa sanoa juuta eikä jaata, pitää kysyä laajemmin kun ensikerran tavataan.
- ap
Ei sitä oikeasti kiinnosta kumpikaan, lapsesta ei välitä kun käskee viemään äidilleen ja sinusta haluaa vain sitä yhtä asiaa...Suosittelen että lopetat seksin hänen kanssaan kokonaan
Vierailija kirjoitti:
Ehkä olet hänelle pelkkä pa no jota selkeästi halveksii koska olet niin help po? Ei kuulosta siltä että olisi oikeasti kiinnostunut sinusta, saati lapsesta
Tätä itsekin ajattelen, mutta itse hän on yhtä helppo minulle? Miksi sitten kahdestaan ollessa hän on minulle normaali, kohtelee hyvin?
- ap
Kyllähän miehille helppo seksi kelpaa, eivät vaan oikeasti arvosta näitä naisia, joilta ns. irtoaa...Eiköhän hänen käytöksensä seksin ulkopuolella kerro sinulle kaiken tarpeellisen?
No selvästikin hän ei kunnioita sinua eikä näe sinua muuta kuin keinona saada helppoa seksiä.
Olethan kertomasi perusteella todella helppo, vähän lirkutellaan ja silitellään, niin olet valmis....
Miksi ihmeessä siedät tuollaista käytöstä??? Sitä tässä eniten ihmettelen....
Ei tuo ole mikään "suhde", vaan täysin hyväksikäyttöä! Kuvittelet vaan kovasti, että miehen ristiriitainen käytös paljastaa lopulta jonkun epätoivoisen rakkauden sinua kohtaan, jota mies ei osaa selkeästi ilmaista.
Ei, ei ja ei. Hän on vaan täysi mulkku. Etsipä se itsekunnioituksesi nyt jostain ja lopeta tuo typeryytesi!
Mies ei ole kiinnostunut sinusta eikä lapsestakaan sen kummemmin. En todellakaan usko, että hän on salaa ihastunut tai jopa rakastunut sinuun ja kiukuttelee sen takia. Yrität tulkita miehen käytöstä omien haaveidesi pohjalta, mutta ei tuosta tule mitään romanttista, ihanaa rakkaustarinaa. Tätä voi olla vaikea hyväksyä, jos ja kun sinulla on tunteita miestä kohtaan.
Mutta suoraan sanottuna tuhlaat vain aikaasi, kun jatkat miehen kanssa pyörimistä ja seksin harrastamista. Jos haluat olla jotain muutakin kuin ilkeän miehen pano, niin kannattaa siirtyä elämässä eteenpäin ja käydä luopumisprosessi läpi. Tuo mies ei tule täyttämään romanttisia haaveitasi ja vastaamaan odotuksiasi hyvästä, täysipainoisesta suhteesta ja perhe-elämästä.
Vierailija kirjoitti:
Kyllähän miehille helppo seksi kelpaa, eivät vaan oikeasti arvosta näitä naisia, joilta ns. irtoaa...Eiköhän hänen käytöksensä seksin ulkopuolella kerro sinulle kaiken tarpeellisen?
Itseasiassa vaikka hassulta kuulostaakin, tämä kiteytti kaiken, minkä tahdoinkin aidosti täältä kuulla. Kiitos, ensi kerran kun laittaa viestiä, katson tätä kommenttia ja sanon ei kiitos!
- ap
Täällä tulkittu väärin toiveita suhteesta tms, tämä mies ei kiinnosta minua aidosti parisuhde mielessä (anonyymina turha valehdella).
Ihmettelen vain suuresti tätä käytöstä, sillä en aiemmissa puhtaasti seksisuhteissa ole tämmöiseen törmännyt, enkä itse osaisi kuvitellakaan käyttäytyväni näin "helppoja" miehiä kohtaan!
Luulisi aikuisen miehen kunnioittavan lapsensa äitiä, vaikka kuinka helposti olisikin valmiina seksiin. Itse en mitään silittelyjä kaipaa ja minulle seksi on vain seksiä.
- ap
Ei teitä yhdistä kuin seksi miehen käytöksen perusteella.
Lapsi yhdistää sinua ja miehen äitiä, mies ei kuulu mitenkään tuohon kokonaisuuteen. Pitääkö lapsi itse miestä läheisenä? Rohkenen epäillä.
Itellä kollega miesvaltaisella alalla käyttäytyi saman tyylisesti, olin kuin ilmaa kunnes pikkujouluissa kännissä tunnusti tunteensa. Jatkoi vanhaa mallii töissä,kunnes baarissa törmätessä kertoi taas samaa taronaa. On näitä kaikemaailman hyypiöitä, tiedä näistä, yrittikö silloinkin vain sitä yhtä saada.
Mulla vähän sama tilanne paitsi ei oo lasta eikä olla oltu sängyssä. Pidän miehestä vaikka se kohtelee miten huvittaa. Mies tietää että pidän. Ainoa ero että se luulee että meen sen kanssa sänkyyn jos vain pyytää. Mutta asia ei ole niin, en mene. Miehet luulee itsestään liikaa.
Yritä nyt vaan ymmärtää, että mies muuttaa käytöstään sen mukaan mitä hän haluaa. Kun hän lirkuttelee sinulle, annat seksiä. Muissa tilanteissa sinusta ei ole hyötyä, joten hän voi olla se tyly itsensä. Se MIKÄ hän oikeasti on.
Tuolla sanottiin hyvin, sinä alitajunnnan tasolla haet rakkautta ja yrität tulkita miehen käytöstä väkisin siihen suuntaan. Me jokainen haluamme olla rakastettu ja joskus se tarve on niin kova, että haluaa tulkita merkit aivan väkisin omien toiveiden mukaisesti....
Ei se halua sulta kuin seksiä. Eli ei kannata jatkaa tota.