Naiseni tunteenpurkaukset
Olen seurustellut naiseni kanssa kohta vuoden ja olemme molemmat 25-vuotiaita. Olen suhteemme aikana huomannut, että molemmilla on melko vahvat persoonat.
Naiseni on sellainen, että hän ei todellakaan jää hissukaksi takanurkkaan, vaan tuo painokkaasti mielipiteensä ja myös tunteensa esiin. Silloin kun hän avautuu tunteella, kyseessä ei ole mikään pieni tunteenpurkaus, vaan hänen "tunteidenpurkaus" voi jatkua tuntejakin.
Olen siitä hänelle sanonutkin, että hän ei kerro asiaa kerran, vaan rupeaa jankuttamaan samaa ja jatkamaan sitä negatiivisia asioita sisältävää tunteidensa purkamista pitkäänkin. Hän on kertonut tunnistavansa tämän piirteen itsessään.
Olen ottanutkin sen suhtautumisen tuohon, että koitan olla heittämättä bensaa liekkeihin, vaan yleensä olen vain hiljaa ja välillä sekin tuntuu ärsyttävän naistani.
En kovin usein saa positiivista palautetta kumppaniltani. Hän löytää minusta paljon negatiivista, jota toki varmasti myös on, mutta viime aikaiset hetket ovat kyllä koskettaneet itsetuntoani ja olen ollut melko allapäin.
Meillä on esimerkiksi todella erilaiset uni- ja päivärytmit. Hän ei koskaan mene nukkumaan ennen puoltayötä ja usein valvoo kahteen tai kolmeen ja haluaa nukkua 10 tuntia joka yö. Minä taas elän jokseenkin "normaalia" arkea, että haluaisin nukkumaan ajoissa, minulle riittää 7 tunnin unet ja haluan myös herätä ajoissa. Tämä rajoittaa melko paljon molempien arkea, koska aamulla minä en voi oikein tehdä mitään kotona, joka pitäisi ääntä ja illalla sama toisinpäin.
Saan todella paljon syytöksiä siitä, että istun sohvalla puhelin kädessä selaamassa instagramia. Olen huomannut, että hän on todellisuudessa ihan samanlainen, minä sentään kommunikoin hänen kanssaan, vaikka puhelin olisi kädessä. Kumppani kun on puhelimella, niin hän on vain hiljaa ja keskittyy täysin näyttöön, kaikki mitä puhun menee häneltä ohi korvien.
Hän haukkuu minua usein narsistiksi, koska hänen exänsä kuulemma oli sellainen. Kaikkeen mitä teen tai jätän tekemättä, löytyy usein joku haukkumanimi ja aihe, josta minut voi lytätä.
Kommentit (5)
Ette sovi yhteen. Naisesi käytös on rasittavaa.
Sun naisystävä on henkisesti väkivaltainen, tiiät itse mitä silloin tulee tehdä.
Seurusteluaika onkin juuri tuota varten. Näkee onko toisesta puolisoksi.
Liian usein paukataan yhteen ja tehdään lapsia. Ja erotaan.
Seurusteluajan ero paljon helpompaa.
En jaksanu lukea. Erotkaa.