Pitäisi kuulla pian hallitusohjelmasta ja konkreettisista toimista
Viime vuonna tuli tilanne, jossa olin oikeutettu toimeentulotukeen. Järjestin asian niin, että sain revittyä varmasti joka euron. Tämä oli kiitos hallitukselle aktiivimallista ja halveksivasta asenteesta.
Nyt olisi luultavasti heinäkuussa tulossa vastaava tilanne. Onnistuisin elämään ilman tukeakin (kuten olisin onnistunut viime vuonnakin), mutta voisin pelata myös niin, että saisin useampia satoja euroja.
En ole yleensä elämässä jaksanut maksimoida tukia. Viime hallitus vain kannusti siihen. Olen aivan mielelläni hakematta tukea ja elän vähän niukemmin. Jännityksellä odotan, mitä tämä hallitus tilaa. :)
Kommentit (2)
Kannattaa laittaa hakemukset sisään. Ei ole lusmuille luvassa mitään hyvää.
Sipilän hallitus sai tosiaan aikaan sen, että toimeentuloon turvautui aiempaa useampi kotitalous. Varsinainen saavutus.