Lisääkö tieto tuskaa ja ahdistusta?
Olen kärsinyt jo pitkään yleistyneestä ahdistuneisuushäiriöstä, johon kuuluu kaikenlainen liika huolestuneisuus, erityisesti huoli sairauksista. Olen usein ajatellut, että olisi helpompi, jos ei tietäisi niin paljon kaikista sairauksista yms. asioista. Siksi eläisin ehkä mieluummin jollakin muulla aikakaudella, vaikka sitten sairaudet ja kuolema olisivatkin enemmän läsnä. Niistä ei kuitenkaan tietäisi niin paljon ja siksi niitä ei osaisi samalla tavalla murehtia ja pelätä.
Mitenkäs muut? Onko teillä ollut koskaan vastaavia ajatuksia? Lisääkö tieto tuskaa? Ovatko ihmiset nykypäivänä ahdistuneempia kuin ennen juuri siksi, että tietävät asioista niin paljon enemmän?
Kommentit (3)
Päinvastoin. Esimerkiksi sairauksien osalta kun tutustuu tilastoihin, huomaa miten epätodennäköistä niihin on sairastua ja miten suuri osa parantuu. Kun tutustuu eläkejärjestelmään alkaa tajuamaan, että eläkkeitä saa jatkossakin. Kun ymmärtää ilmastonmuutoksen hitauden lakkaa pelkäämästä, että se tuhoaa maapallon piakkoin.
Tietämättömyys on aina aiheuttanut pelkoa ja helpotuksen hakemista uskonnoista tai muusta hömpästä.
Kyllä sä varmasti menneinä aikakausina olisit ollut vähintään yhtä huolestunut, kun olisit uskonut sairauksien johtuvan noituudesta, pahoista hengistä jne. ja tiennyt, että sairastuttuasi tiettyihin tauteihin kuolo korjaa aika varmasti.
Minulla on tapana ottaa stressiä muidenkin ongelmista, joten tieto todellakin lisää tuskaa. Esim. jollain sisaruksellani on vaikka joku ihme vika autossaan niin googlettelen pitkin iltoja etsiessäni mahdollisia syitä ja kärsin siinä itsekin samalla yöunien menetyksenä yms.