Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tyttöystävällä toinen ihastus

Miesvaillaneuvoa
21.05.2019 |

Olen seurustellut tyttöystäväni kanssa pian vuoden, josta olemme reilun puolet olleet kaukosuhteessa, koska opiskelupaikkakuntamme ovat melko pitkän välimatkan päässä. Tähän vielä selvennykseksi, että olemme molemmat 25-vuotiaita eli kokeiluiät on ohitettu ja molemmat ovat vakavissaan suhteessa eli mistään teinidraamasta ei ole kyse. Nyt kuitenkin opiskelut ja työtilanne molemmilla on sellainen, että olemme asettumassa samalle paikkakunnalle ja tarkoitus olisi muuttaa yhteen.

Nainen sitten tuossa noin kuukausi sitten meni ystävänsä kanssa baariin toisella paikkakunnalla ja omien sanojensa mukaan "ihastui" siellä 30-vuotiaaseen mieheen. Tämä oli hänelle ensimmäinen kerta, kun hän ihastui keneenkään baarissa, hetken juttelun perusteella ja muutenkin tuolla tavalla "ensisilmäyksellä". Hän ei kuulemma tehnyt miehen kanssa mitään, mutta hänelle tuli todella paha morkkis seuraavana päivänä ja avautui tästä minulle, että tuo mies on kiinnostava. Kuulemma häntä kadutti, vaikka ei edes tiennyt miehen nimeä tai muutakaan.

Joidenkin päivien kuluttua hän tunnusti, että otti itse yhteyttä mieheen Facebookissa ja sai tältä puhelinnumeron.

Aikaa on kulunut tämä kuukausi ja eilen nainen sanoi, että en ole ainoa mies, josta hän tykkää. Yksi plus yksi, tiesin heti mistä tässä on kyse. Hän on kuulemma viestitellyt tälle miehelle päivittäin muutaman viestin. Mies on itse myös varattu, kaukosuhteessa ja kuulemma kiinnostusta minun naistani kohtaan on myös olemassa.

Naiseni kertoi, että häntä on ahdistanut monet asiat, kuten jotkut huonommat hetket suhteessamme, joita mahtuu jokaiseen suhteeseen (ei siis ole ollut mitään pettämistä tai vastaavaa), lisäksi häntä ahdistaa yhteenmuutto, koska on tottunut asumaan yksin ja kaukosuhde on varmasti osaltaan naiseni mielestä antanut otollisen tilaisuuden tällaisen ihastuksen syntymiseen.

Hän myös kysyi minulta, mikä on mielestäni pettämistä. En vastannut tuohon suoraan, mutta sanoin, että jos hän on ihastunut toiseen ja siitä kehittyy jokin henkinen yhteys, niin se on pahempi asia kuin fyysinen pettäminen.

En tiedä rehellisesti sanottuna, miten minun tulisi reagoida tähän. En halua rajoittaa kenenkään elämää, enkä aiokaan tehdä niin, mutta sanoin hänelle useasti, että hänen täytyy päästä siitä houkutuksesta eroon eli ei olisi missään tekemisissä tämän miehen kanssa. Sanoin myös, että jos tämä ei muutu, niin emme voi muuttaa yhteen, vaan sitten hänen on valittava se toinen mies.

Ymmärrän kyllä, että hänellä on stressiä ja muutokset elämäntilanteessa varmasti aiheuttavat kaikenlaista pohdittavaa. En kuitenkaan tavallaan pysty luottamaan häneen, vaikka hän kuinka avoimesti asioistaan kertoo, ettei hän jatkaisi toimintaa selkäni takana.

Rehellisesti sanottuna en koskaan uskonut, että tämän naisen kanssa päädyn tähän tilanteeseen, että oikeasti en voi täysin 100%:sti luottaa häneen.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En edes jaksanut lukea, mutta voin jo sanoa tuon tekstin pituuden perusteella että asiat ei ole hyvin. Siirry eteenpäin. Se on paras asia minkä voit tehdä. Jätä hänet välittömästi, vain sillä voi pelastaa tilanteen.

Älä jää koskaan roikkumaan, äläkä jahtaa hänen peräänsä. Älä ikinä ota yhteyttä häneen enää, vastaa vain hänen aloitteisiin.

Vierailija
2/12 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otsikkosi jo kertoo -> vaihtoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhteistä asuntoa ei kannata nyt hankkia, lähde sinäkin vähän katselemaan terasseille.

Vierailija
4/12 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikuttaa vähän siltä, että naisesi on jo orientoimassa sinua eroon. Jos hän on niin päättänyt tehdä, niin et sinä oikein mitään asialle voi enää tehdä.

Vierailija
5/12 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päästä nainen vapaaksi. Eli: sano nyt vähintään, että ehkä teidän olisi nyt hyvä pitää taukoa. Ihan asiallista olisi naisen herätä siihen todellisuuteen, että saattaa sinut nyt menettää. Ehkäpä herättää hänet tajuamaan, että olet miljoona kertaa parempi vaihtoehto kuin joku varattu mies, jota hän ei todellisuudessa edes tunne.

Voimia! Jos nainen on tuollainen ja kävisi ilmi, ettei ole tulossa pian järkiinsä, niin voit olla ihan varma että sulle on tiedossa häntä parempaa

Vierailija
6/12 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo puhe asioista, jotka naista teidän suhteessa ahdistavat, on sitä että hän keksii syitä itselleen puolustella kiinnostustaan tuota toista miestä kohtaan. Siitä sinun on kuitenkin turha sen kummemmin keskustella hänen kanssaa. Sano vain, että on halutessaan vapaa lähtemään. Monesti lähteminen ”luvan” kanssa ei enää olekaan niin kiinnostavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sano että hän nyt valitsee joko sinut tai sen toisen (joka on varattu ja epäluotettava koska tekstailee kumppaninsa selän takana.) Kysy, katsoisiko hän naisena hyvällä sitä, että tekisit samoin. Anna kaksi viikkoa miettimisaikaa.

Lopeta suhde saman tien jos ei järkiinny, satutat itseäsi.

Vierailija
8/12 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mietipä tätä tyttöystäväsi näkökulmasta: vajaa vuosi seurustelua, puolet siitä kaukoseurustelua, baari-ihastus, FB-profiilin etsiminen, puhelinnumeroiden vaihtaminen, ja suhde sinun kanssasi ja ajatus yhteen muuttamisesta ahdistaa. "Hän myös kysyi minulta, mikä on mielestäni pettämistä" = hän halusi tietää, voisiko mennä pitemmällekin niin, että sinä pysyisit vielä varamiehenä.

Se, että tyttöystäväsi haluaa olla avoin ja rehellinen, on pelkkää teatteria. Hän ei ole varma siitä, tuleeko sutinasta tuon varatun baarituttavuuden kanssa mitään. Hän ei myöskään halua jäädä rysän päältä kiinni eikä halua katkaista välejännekään ihan noin vain (puhelimessa), kun olette jo sopineet yhteen muuttamisestakin. Sinä olet hänelle painolastia.

Olen tätä mieltä sen vuoksi, että olen nähnyt kaikenlaista kaksinaamaisuutta kolmekymmentä vuotta sinun elämääsi pitemmän ajan kuluessa. Mieleenpainuvin kokemus oli se, kun ihana mies sanoi ihanan sänkytuokion jälkimainingeissa rakastavansa minua (sitä ei ole kukaan muu koskaan minulle sanonutkaan) ja kymmenisen sekuntia myöhemmin totesi kokeilevalla äänensävyllä, että kyllähän mies voi rakastaa kahta naista yhtaikaa. No, ei voinut.

Suhteenne ei ole pitkä eikä vakiintunut. Niele pettymyksesi ja toivota neidille hyvää jatkoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
10/12 |
22.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei tyttöystäväsi ole sinusta kiinnostunut. ei uutta miestä etsitä ennen kuin edellinen on jätetty. törkeä temppu lähteä petaamaan uutta suhdetta ja jättää sinut varalle. olisi ollut reilumpaa jättää sinut ihan reilusti suoraan, kun et kerran kiinnosta enää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
22.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hänhän pitää hauskoja väliaikatiedotuksia siitä, miten hän koko ajan kuitenkin etenee tuon toisen suhteen kanssa pidemmälle. Koska yksikään tähän astinen tunnustus ei ole tarkoittanut todellista katumusta tai ainakaan rinnakkaissuhteen virittelystä perääntymistä, niin ei tarkoita tämä viimeisinkään. Jos jatkat suhdetta, niin varaudu siihen että seuraava tunnustus koskee sitä seksiä. Ota nyt helkkari itseäsi niskasta kiinni ja nosta kytkintä. Tuollainen tietoinen pettämiseen eteneminen ja siitä vaihe vaiheelta tiedottaminen katumusta leikkien ja joka kerta muka anteeksi pyytäen on kyllä jo ihan omaa luokkaansa. Anna suosiolla sille toiselle ja lähetä kiitoskortti perään.

Vierailija
12/12 |
22.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

On aivan luonnollista pitkän parisuhteen aikana törmätä silloin tällöin johonkuhun kiinnostavaa tyyppiin, johon voi vähän ihastuakin. Ei vakiintuminen tee kenestäkään sokeaa. Siitä pelkästään en olisi tippaakaan huolissani, mutta iso mutta sinun tapauksessasi on. Nainen ei ole vain ihastunut vaan on aktiivisesti toiminut ja koetellut kepillä jäätä. Se ei ole enää normaalia.

Vaihtoehdot on oikeastaan joko harkita avointa suhdetta tai unohtaa koko nainen. En jaksa uskoa, että nainen aloitteen tekijänä toiseen suuntaan on valmis monogamiaan kanssasi.