Naapuri rakensi pas.kahuussinsa kesäkeittiömme viereen.
Meille on tulossa viikon päästä mökille vieraita ja naapurin huussista tulee järkyttävä lemupilvi joka leijailee kesäkeittiöömme. Mitä teen?
Kommentit (6)
Siirrä kesäkeittiö toiselle puolelle tonttiasi tai ihan keskelle,jos toisellakin puolella on v-pää naapuri.
Kannattaa kunnalta varmistaa, onko jotain metrirajaa, mitä lähemmäs tontin rajaa ei saa rakentaa.
Ehkä hän on kyllästynyt teidän hajuihin.
Mutta missä ollaan noin lähekkäin ja ulkohuussin varassa?
Pientaloalueella ei kai saa rakentaa mitään 4 metriä lähemmäs rajaa, eli on sinne naapurin hyyssikkään ainakin 8 metriä matkaa. Aika tymäkkää tavaraa saa olla, jos sieltä asti haisee. Jos se hyyssikkä taas on rajassa kiinni, niin siirtäähän se pitää.
https://www.espoo.fi/fi-FI/Asuminen_ja_ymparisto/Rakentaminen/Rakennusv…
Ellei asemakaavasta muuta johdu, rakennusta ei saa sijoittaa lähemmäksi toisen omistamaa tai hallitsemaa maata kuin etäisyydelle, joka on puolet rakennuksen korkeudesta ja kuitenkin vähintään 4 m. Etäisyys saa olla vähemmän vain silloin, jos siihen on jokin erityinen syy tai jos naapuritontin omistaja tai haltija antaa siihen luvan.
Tuo etäisyys saattaa toki vaihdella, mutta on suuntaa-antava.
Kunnassamme on määräys kysyä kompostin ja ulkohuussin sijoittamiseen lähelle rajaa naapurin suostumus. Muutenkaan ei saa rakentaa neljää metriä lähemmäksi rajaa, mutta huussin pitää olla kauempana, jos naapurilta ei heltiä lupaa.
Kysy asiaa kuntasi rakennustarkastajalta. Hajuhaitasta voit valittaa myös terveystarkastajalle. Huussi ei selvästikään täytä määräyksiä, jos se löyhkää. Nykyaikainen kompostoiva käymälä ei oikein hoidettuna haise juuri lainkaan.
Kuinka kaukana kesäkeittiösi on rajasta?
Siirrät kesäkeittiösi kauemmas rajasta.