Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Keskenmenon jälkeen ovulaatio ja uusi raskaus

03.05.2019 |

Kaipaan kokemuksia keskenmenon jälkeisestä ovulaatiosta ja uudesta raskaudesta.
Milloin km jälkeinen ovulaatio tuli, kuinka nopeasti tulit raskaaksi?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

Ei ole kokemuksia tästä mutta kiinnostaisi myös tietää. Jouduin myös kokemaan keskenmenon reilu kuukausi sitten, ja on ollut kyllä vaikeeta luopua pienestä. Millä viikoilla sun km tapahtui? Miten koet että oot toipunut? Tsemppiä!! <3

Vierailija
2/7 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä sain 10v sitten keskenmenon varhaisilla viikoilla. Olin jo alle kk päästä uudestaan raskaana ja saimme tyttären.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/7 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos! <3 Km tapahtui 7+1 kolme viikkoa sitten. Kävin gynekologilla ja otin kohdun tyhjentymisen "vauhditukseksi" tyhjennyslääkkeet, vaikka raskausmateriaali tulikin siinä gynen pöydällä ulos. Fyysisesti toivuin hyvin, vuoto kesti vain viikon. Henkisesti on ollut vaikeampaa, ajatukset pyörivät paljon siinä että haluaisin mahd pian uudelleen raskaaksi. Ovulaatio-oireita oli muutaman päivän ja haaveilen, että tulisin nyt heti raskaaksi!

Miten sinulla on mennyt? Toivottavasti tulet pian uudelleen raskaaksi!

Vierailija
4/7 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi, toivotaan kovasti että saisit pian uuden plussan ja vauvan syliin saakka!

Mulla oli km 10+3 viikolla, joten ehti jo melko pitkään sopeutua vauvan tuloon. Fyysisesti myös toipuminen meni todella iisisti ja jäi positiivinen kokemus raskaudesta ja itse keskenmenostakin jos ei nyt suurta menetystä oteta huomioon. Samoin mä kovasti haluaisin olla uudelleen raskaana mutta tässä km jälkeisessä kierrossa ei vielä edes uskallettu yrittää kun vuoto jatkui niin pitkään ja en halunnut ottaa riskiä kohtutulehduksen kanssa.. Mutta kovasti odotan ensi kiertoa toiveikkaana, vaikkakaan en jotenkin omalla kohdallani jaksa uskoa nopeaan uudelleen raskautumiseen, mutta saapa nähdä, toivotaan. :)

Vauva olisi ollut todella toivottu, mutta jännä miten ennen raskaaksi tuloa ei kokenut näin voimakasta vauvakuumetta mitä nyt keskenmenon jälkeen. Tää on suorastaan raastavaa. Kai ne hormonit tekee osansa ja se että oli jo ajatellut vauvan tulevan. Onhan tää ollut aika rankka kokemus mutta samalla myös toivoa antava ja kauniskin. Jospa tää tästä, meillä molemmilla.

-1

Vierailija
5/7 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Km huomattiin ekassa ultrassa puoli vuotta sitten. Vielä ei ole tärpännyt uudestaan. :(

Tsemppiä!

Vierailija
6/7 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tsemppiä sullekin viitonen! Kyllä se siitä vielä.

-1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
03.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varhaisraskauden km, tuulimuna, oisko viikkoja ollut 6. Ei tyhjennystä mekaanisesti eikä lääkkeillä. Ensimmäisestä kierrosta onnistunut raskaus, ei siis kuukautisia välissä. Yhdynnät aloitettiin, kun vuoto oli loppunut. Henkisesti en ottanut km:a juurikaan raskaasti, kun alan ihmisenä tiesin km:n olevan yleistä näin varhaisvaiheessa. Yritystä oli jo 1.5 v takana.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kuusi