Rinteen 114 kysymystä - Eikä yksikään koskenut lapsiperheitä ja syntyvyyden dramaattista laskua!
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006084605.html
Kylmää kyytiä lapsiperheille..
Kommentit (14)
Olihan siellä mielenkiintoisia avauksia tyyliin lainvalmistelun komiteatyö. Se on ensiaskel ministeriöiden lakkauttamiselle ja pelkän valtionvaraiministeriön jäämiselle.
Kysyttiinhän siellä, että miten uudistaisitte perhevapaita.
Olisit vaatinut sitoutumista kansallisiin mulukkutalakoisiin?
Afrikka ja kehitysapu tärkeimmät demareille. Niin ja verojen nosto.
Ei kiinnostanut kysyä, koska Rinteellähän on jo tuohon vastaus: synnytystalkoot.
Miksi pitää aina jauhaa lapsiperheistä?
Mikään muu ryhmä ei saa niin paljon huomiota.
Puhukaa kerrankin vaihteeksi yksineläjistä.
Meidän joukossa on ne oikeasti heikoilla olevat.
Yksin eläminen ei ole aina oma valinta, eikä silloin ole perheen tuomaa turvaa. Joillain ei ole ainuttakaan lähiomaista.
Tä? Etkö osaa ap lukea? Vai oletko vaan vähän hmm.... katkera ja siksi et halua ymmärtää lukemaasi?
Tuossahan on monta lapsiperheitä koskevaa kysymystä.
Kohdassa viisi kysytään perhevapaiden uudistamista ja sukupuolten tasa-arvon edistämistä työmarkkinoilla (2 kysymystä).
Kuutoskohdassa puolestaan suoraan viitataan väestön ikääntymisen vaikutuksiin, mihin syntyvyyden lasku johtaa, kysymys siis on "Kuvatkaa tekijät, joilla julkisen talouden kestävyys turvataan erityisesti väestökehitys huomioon ottaen."
Seiskassa taas on kysymys suoraan lapsiperheistä: "Miten vahvistaisitte hyvinvointiyhteiskunnan palveluita ja ihmisten toimeentulon turvaavia etuuksia? Kuvatkaa erityisesti keinonne, joilla vahvistatte ikääntyvien ihmisten palveluita ja toimeentuloa. Mitkä ovat keinonne lapsiperheköyhyyden vähentämiseksi?"
Kahdeksannessa kysytään nuorisoon liittyen siitä, pitäisikö toisen asteen tutkinnosta tehdä pakollinen.
Yhdeksäs kysymyskin koskee suoraan lapsiperheitä, koska se koskee kansalaispalkan tyyppistä sosiaaliturvan uudistusta: "Oletteko valmiita yhdistämään eri etuuksia ja hyväksymään yhtenäisen etuustason eri syyperusteilla siten, että uudistus lisää työllisyyttä, nostaa koulutustasoa, vähentää köyhyyttä ja eriarvoisuutta sekä parantaa osallisuutta?"
Ap on palstalla päivystävä peppukipeä perzepuoluelainen, jota kyrsii, että Hallis ei pääse käymään hallitusneuvotteluita. Voi voi voi voi....
Mä kyllä laskin tuosta ainakin kolme suoraan lapsiperheitä koskevaa kysymystä ja monta epäsuorasti lapsiperheitä koskevaa. Kandeisko ap sun mennä luetunymmärryksen kurssille?
Ap, niitä kysymyksiä on 11, ei 114. Et osaa edes laskea.
Ajattelin, että no onpas sillä kysymyksiä! 114!
Syntyvyyden lasku on yksistään hyvä asia.
Japanissa väen on ennustettu laskevan kolmasosalla (nyt n. 127 miljoonaa, 2060 enää 85 miljoona)
aivan valtavan hieno asia !
Toivottavasti Suomi ja kaikki muut maat seuraavat perässä.
Japanissa kaikki hyvin, robotit tekevät työt.
On tabu, että japanissa kaikki hyvin ! Media ei halua tehdä juttuja hyvinvoivasta Japanista. miksi ei?
korjaus. 11 kysymystä.. Toki 114 kysymystä on dramaattisempi