Miksi miesten asemaa huoltajina pitäisi parantaa?
Senhän saa valita kuka saa huoltajuuden. Mikä siis on ongelma? :) Kehutaanhan sitäkin miten naisten sukunimiä syrjitään kun sen saa valita. Ironisesti lähes kaikki maat pakottavat isän nimeen. Yksikään laki ei pakota syrjiä miehiä huoltajina maailmassa, on jopa uskontoja jotka suosivat miestä lapsen omistajina.
Huoltajuuden saa valita, ja se punnitaan paljon oikeudenmukaisemmin kuin sukunimenvalinta. :) Silti ketään ei kiinnosta naisen nimioikeuden parantaminen, vain hoetaan vaan miten sen saa valita. :)
Miehen asema huoltajana on paljon vahvempi kuin naisen asema sukunimissä. Silti ketään ei kiinnosta naisen asema.
Kommentit (3)
"Silti ketään ei kiinnosta naisen nimioikeuden parantaminen, vain hoetaan vaan miten sen saa valita. :)"
Kerro toki, miten naisen "nimioikeutta" pitäisi mielestäsi parantaa? Totuushan on, että tällä hetkellä valinnanvaraa on enemmän kuin koskaan aikaisemmin.
Kas, sukunimihullu aktivoitui taas.