Mitä ihmeen moskaa tuo lihapiirakan täyte oikein on?
Joskus tulee ostettua kaupasta teollisia lihapiirakoita ja aina on epäilyttänyt se täyte. Nyt todellakin tökkäsi kun alkoi tuntumaan, että sieltä löytyi vatsalaukun ja utareen palasia. Mistä se täyte oikein tehdään?
Kommentit (11)
mitä vikaa vatsalaukussa?
Mutta siinä olet oikeassa ettei halvimmasta lihiksestä sisäfileen siivuja löydy
Vierailija kirjoitti:
Siellä se lukee paketin kyljessä.
Et selvästikään tiedä (mistään mitään), mutta silti piti tulla kommentoimaan...
Parempi kun tekee itse niin tietää mitä syö. Itse syön vähän lihiksen kaltaisia ruokia mutta tykkään kyllä. Sitten onkin joskus kiva syödä itsetehtyä. Sama pätee pasteijoihin ja esim pizzoihin.
Teurasjätteitä, myllyn läpi menneitä rustoja, kalvoja, poskilihoja, ruhon sellaisia osia
mitkä eivät kelpaa kuin makkaraan ja lihapiirakoihin.
Riisi lihapiirakoissa on jotain halpaa bulkkiriisiä koska sisällön
maku peittyy rasvaan ja mausteisiin.
Niissä teollisissa lihapiirakoissa on niin vähän lihaa tai lihan kaltaisia osia ettei niitä saisi sanoa lihapiirakoiksi. Meikä kun ei ole nirso niin syön melkein mitä tahansa mutta arvostan silti hyvää makua.
Lihikset kun täyttää sinapilla, ketsupilla, suolakurkkusiivuilla jne niin nehän on ihan syötäviä.
Vierailija kirjoitti:
Mm. Naudan ja sian sydäntä.
Ihan käyttiksiä jos ei muuhun niin jauhelihana. Jos ja kun eläin lyödään lihoiksi niin oikea tapa on käyttää siitä kaikki mahdollinen.
Se harva kerta kun ostan lihapiirakoita, ostan paikallisen konditorian tekemiä. Täytettä on runsaasti ja se on selkeästi oikeaa jauhelihaa. Hintaakin on nelisen euroa kappaleelta, mutta se ei haittaa - sillä laadusta maksan mielelläni pyydetyn hinnan.
Oisko neuvoa onko joku merkki ok t parempi?
Snellman?
Kuuntelepa tuo: