Miten juhlit pääsiäistä?
Onko se jouluun verrattava juhla vai tavallista arkea?
Meillä ei ole koskaan mitenkään juhlittu pääsiäistä, ei siis tehty perinteisiä pääsiäisruokia eikä mitenkään hiljennytty perheen kanssa kotiin. Nyt aikuisenakin pääsiäinen tarkoittaa vain suklaamunien mussuttamista 😊
Kommentit (5)
Minä järkytyin aikuisena, kun tajusin että muut viettävät pääsiäistä. Se on kuin kesän joulu. Me ei koskaan vietetty sitä mitenkään, ei suklaita, virpomista yms. No muutenkin oli onneton lapsuus, että ei kai ihmekään. Olisi ollut ironista viettää jotain pääsiäistä, kun samaan aikaan veri lentää.
Kun lapset olivat pieniä, virpoivat tutuilla. Otetaan mielihyvin vastaan pienet virpojat ja varaudutaan herkuin.
Laitettiin aina rairuohot lasten kanssa. Se oli ios juttu ja haluavat laittaa vielä nytkin.
Yleensä pääsiäinen vietetään isolla porukalla mökillä, grillataan ja tehdään kevättöitä hyvällä fiiliksellä. Ruoka on isossa roolissa ja siihen panostetaan. Lauantaina on "munajahti" ja siihen osallistuu vielä teinitkin innolla, aikuiset näkee vaivaa ja piilottaa aamuvarhaisesta herkkuja ja muuta kartan paikoille. Mökillä on isot mahdollisuudet tähän, kun on lääniä ja piiloja.
Ei uskonnollisuutta, mutta kiva loma yhdessä suvun kanssa. Pidetään hauskaa.
Punainen päivä kalenterissa, ei sen kummempaa. Liksa juoksee.
Syödään hyvin ja viiniä päälle.
En mitenkään. Mökillä ollaan, mut normi oleilua.