Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Äitini kiukettelee kun joutui häissäni aikuisten pöytään eikä saanut istua parikymppisten sisarusteni keskellä

Vierailija
15.04.2019 |

Otsikossa jo olennainen, mutta onpa mieltä ylentävää kuunnella häitteni mollaamista. Äitini on nyt haukkunut pystyyn kaiken istumapaikoista meikkeihini ja pukeutumiseeni. Hiusteni olisi pitäneet olla punaiset, meikkini oli väärän sävyinen, hiukset olivat kauheat ja mitähän vielä. Hän lisäksi sadatteli, kun joutui istumaan kummivanhempieni, isoäitini eli hänen oman äitinsä ja miehen vanhempien kanssa samassa pöydässä "pimeässä nurkassa josta oli vaikea liikkua" kun hän olisi halunnut nuorison seuraan. En voi ymmärtää, miksi kuusikymppinen nainen vajoaa noin alas. Häissä hän tuli tenttaamaan, että mikä tuo yksi nainen on kun holhoaa häntä ja voiko sitä siirtää toiseen pöytään. Kyseessä oli vanha opiskeluaikainen kaverini, joka on äitini ikäluokkaa ja mahdottoman mukava. Ilmeisesti tämä ystävä kyllästyi tuohon äitini pitämään marinaan eikä äitini tajunnut hienovaraista veetuilua käytöksestään. Sieltä paikalta ei ollut vaikea liikkua mihinkään ja häät pidettiin nk. savupirtissä joten kovin valoisa se tila ei ollut muutenkaan. Onpa kiva kuunnella tuota ulinaa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
15.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Morsiamen äiti kuuluu "arvokkaimpien" vieraiden joukkoon eli pöytään, jossa ovat vihkiparin vanhemmat, mahdollisesti myös isovanhemmat ja kummit - eli äitisi oli siellä missä kuuluukin. Toivottavasti saat tehtyä marinasta lopun, tai sitten vain otat etäisyyttä niin kauan että se loppuu.

Onko hän muutenkin tuollainen, vai voiko tämän laittaa morsiamen äiti -sekoilun piikkiin?

Vierailija
2/5 |
15.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äitisi ei halunnut istua nuorison seurassa, vaan lastensa seurassa. Siinä pikkaisen eroa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Äitisi ei halunnut istua nuorison seurassa, vaan lastensa seurassa. Siinä pikkaisen eroa.

Vaikeaksi menee hääjuhlan istumajärjestyksen laatiminen, jos ei noudateta perinteistä tapaa, vaan mietitään, kuka mahdollisesti kenenkin seurassa haluaa istua. Morsiamen äidiltä on käsittämätön idea, että "minäpä haluan istua lasteni vieressä". Hänellä on juhlassa tietty asema, ja paikka plaseerauksessa on sen mukainen.

Vierailija
4/5 |
15.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsellisia vanhempia on. Itsekin olen tutustunut pariin lapselliseen äitiin. Ja lähinnä säälin heidän lapsiaan, jotka joutuvat vielä aikuisenakin olemaan aikuisia lapsiäideilleen. Turhan kova painolasti näille lapsille.

Vierailija
5/5 |
15.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Häpeällistä käytöstä äidiltäsi. Usein iäkkäämmät ihmiset ymmärtävät sentään sitä miettiä, että ”mitä ihmisetkin sanovat”, mutta äidilläsi ei taida olla estoja sen suhteen millaisen vaikutelman antaa itsestään. Sulhasen vanhemmatkin ovat varmaan olleet aika hämmästyneitä, millainen anoppi on pojalle osunut. Erityisen loukkaavaa hänen esiintymisensä ja nyt jälkipuheensa ovat sinulle ap. Todella ikävää. Mikä ihme tuo punaiset hiukset -juttukin on olevinaan???

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi neljä