Vauvatalkoiden lasku
Huostaanotot 2017 18 000 kpl. Tässä 55 ihmisen kaupungissa 5,5 miljoonan kulut. Naapurikaupungissa 9 miljoonaa. Sijaisperheessä oleva lapsi maksaa 5000€/kk ja ammatillisessa perhekodissa 6000-8000€/kk.
Onhan siinäkin rahasampo sossutädeille ja työllistävä vaikutus, kun lisäännytään.
Oikeesti 5000€/kk!! Tähän verrattuna joku perustulo on pikkuraha.
Kommentit (6)
Mutta Valtiovarainministeriön mukaan keskeinen syy kestävyysvajeeseen on syntyvyyden romahdus. Saa siinä vähän tulla kulujakin ohessa, jos jostain saataisiin ne välttämättömät 20 000 lisävauvaa vuodessa.
Jaksan kyllä ihmetellä miten joku tämän päivän vauva mitään pelastaa. Mä olen ottanut velkaa, hankkinut koulutuksen. Olen raitis ja hoitanut laskuni ja asiani aina. Silti ei löydy kuin osa-aikaisia hommia 10€ ja risat tuntipalkalla. Onko nää uudet ihmiset tehty niin paljon paremmilla asetuksilla, että he kyllä pelastavat sekä yhteiskunnan että itsensä?
Niin se on kyllä mielenkiintoista, ettå joku vielä nykypäivänä luulee, että ihmisten lisääntyminen toisi mitään parannusta mihinkään.
Suurin osa ihmisistä ei osaa katsoa suurempaa kuvaa kuin se oma napa. Minun työ ja toimeentulo. Minun lapsi ja palvelut. Minun geenit ja suku ja sen jatkuminen.
Ihminen ei ole enää tuottava resurssi, vaan kansantalouden rasite ja kuluerä. Sitä sanotaan hyvinvointivaltioksi.
Korjaus: tässä 55 000 ihmisen kaupungissa.