Kokkien sormukset ja parrat
en halua syödä partakarvoja, yököttää. Sormusten alla elää miljoonia bakteereita, eivätkö he tiedä hygieniasta alkeitakaan
Kommentit (15)
Kyllä mä luulen, että kokit pesee sormensa ja sormuksensa huolellisesti joka aa mu ja ilta ja ennen ruoanlaittoa huolella. En tosin kyllä itsekään ymmärrä, miksi helvetissä pitää niitä tatskakäsiä ja partoja pitää keittiössä ja sitten harotaan paljailla sormilla sitä ruokaa. Kuvottavan junttimaista.
Kyllä sormusten käyttäminen keittiössä on kielletty. Ja vaikka käsiä kuinka hyvin tahansa pesee niin kyllä sinne sormen ja sormuksen väliin jää bakteereita.
Sormuksiahan ei saisi ammattikeittiöissä pitää. Ei myöskään mitään ranteissa, koruja tai kelloja.
Parrat hyvä olla siistejä ja pitkät esim. letitettyinä.
Kädet tulisi pestä jokaisen eri työvaiheen välissä tai käyttää kertakäyttöhanskoja.
T. Kokki
Sormukset pois töihin tultaessa ja lähtiessä takaisin sormeen.
Näin toimitaan työpaikallani.
Parroille ainakin leipomoissa ym ruokaa valmistavissa tehtaissa pitaa olla semmoinen samanlainen "myssy" kuin paassakin jos on hiuksia. Eiko ammattikeittioissa pida, jos on pitka parta?
Miten ne tatskatut kädet on yhtään sen likaisemmat kuin ei tatskatut?
Se väri on ihon ALLA, ei siinä päällä. Joten ne on yhtä puhtaat kuin normaalitkin kädet.
T. Ei ole tatuointeja, mutten ymmärrä sitä, että joka keskustelussa otetaan tatskakortti esille. Oli kyse sitten kokkikeskustelusta tai lapsikeskustelusta.
Mun mielestä se on ällöä, kun venytyskorujen käyttäjien korvat roikkuu polvissa asti, kun joutuvat ne korvikset ottamaan ammattikeittiössä pois.
treffit kirjoitti:
Parroille ainakin leipomoissa ym ruokaa valmistavissa tehtaissa pitaa olla semmoinen samanlainen "myssy" kuin paassakin jos on hiuksia. Eiko ammattikeittioissa pida, jos on pitka parta?
En ole itse koskaan nähnyt. Monella olen sen letitetyn parran nähnyt. Eikä kukaan sitä partaansa ole haronut.
Pitkät hiukset myös kiinni ja päähineet päähän. Päähineet siis yleensä muutenkin kaikilla..
Mulle joskus sanottiin että ruoassa oli partakarva. Mä vastasin, että ihan selvä munakarvahan toi on.
tuskin pesevät! Oletko itse kokki?
Niin jos siellä parrassakin kerran on basilleja enemmän kuin koiran turkissa :/
Katsokaapa nuota ”suuria” TV:ssä kokkaavia herroja,
aika monella on sormukset sormessa.
Nenä kiinni taiteiltavassa ruoka-annoksessa,
Eikä nämä hygienia-asiat opeteta ensiksi koulutuksissa?
Opettajienkin suuntaan heristelen etusormeani, tehkää työnne
Itse olin kokkikoulussa ja piti poistaa jopa kieli ja napalävistys.
Joku toinen oppilas nähnyt minun napalävistyksen (pukuhuoneessa) ja sanonut opettajalle.
Niitten pitää laittaa kommandopipot syvälle päähän
ja tatuoiduille keinosiementäjän hanskat mitkä ulottuu olkapäihin asti
ettei ne siniset töherrykset näy maksaville asiakkaille!
Tatskatut kädet näyttää likaisilta, yök.