Tuleeko teilläkin välillä kuukautiset myöhässä useiden kuukausien verran?
Mulla tulee aivan miten sattuu. Pisin aika oli kolme kuukautta. Nyt kuukautiset olleet poissa taas kaksi kuukautta. Gynekologisessa tutkimuksessa oli viitteitä monirakkulaisuudesta, mutta ei oikein mitään ihmeellistä. Tää on vaan niin outoa.
Kommentit (13)
Jännä juttu. Vaikuttaakohan lastensaantiin?
Minulla pisimmillään 6kk. Tutkimuksissa löytyi kaikkea pientä poikkeavaa muttei mitään varsinaista syytä. Kaksi lasta olen saanut vaivatta ilman lapsettomuushoitoja.
Parikymppisenä kierto oli mitä sattuu. Siitä pikku hiljaa tasaantui.
Itsellä kuukautisten väli kaikkea 8-90 päivän väliltä, todella epäsäännölliset olleet aina.
Syynä PCOS, ja joitakin pienempiäkin sairauksia on, joilla saattaa olla vaikutusta.
Lapsia en luomusti saa, ilman lääkkeitä kropassani ei tapahdu mitään oikein. Mutta nyt kahden vuoden hoitojen jälkeen odotan esikoistani (alkunsa sai mikroinjektion pakastealkionsiirrossa). 😍
Oletko kokeillut hormoneita? Niillä saattaisi saada tasaisemman kierron, mutta tietysti myös ne mahdolliset sivuoireet.
Vierailija kirjoitti:
Oletko kokeillut hormoneita? Niillä saattaisi saada tasaisemman kierron, mutta tietysti myös ne mahdolliset sivuoireet.
Jouduin lopettamaan e-pillerit vuosia sitten veritukoksen vuoksi. Pillereillä kierto oli tasainen kyllä.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Jännä juttu. Vaikuttaakohan lastensaantiin?
Minä sain lapset todella helposti vaikka epäilin, ettei onnistu.
Itse epäilen kiertohäiriön syyksi sitä, että olen pillerilapsi eli äiti tuli raskaaksi pillereistä huolimatta. Hän myös havaitsi raskauden suht myöhään, joten ehti syödä pillereitä pitkään.
Mitä tarkoittaa ”viitteitä monirakkulaisuudesta”. Siis oli monirakkulaiset vai eivät olleet? Sehän se selitys on, jos monirakkulaisuudesta todettiin. Itsellänikin pcos. Vaikuttaa lastensaantiin, mutta lääkkeillä tilanne usein saadaan korjattua.
Mulla oli noin ja syynä pco. Uhkana oli, etten saa lapsia ikinä luomusti, mutta sainkin onneksi.
Pco aiheuttaa monia ongelmia ja se on elimistön monen pienen väärintoiminnon lopputulos. Siihen voi silti vähän koittaa vaikuttaa itse. Minä tein muutoksia elämääni ja kierto tasaantui. Ei kokonaan, heittelee edelleen, mutta selvästi parempi on nyt. Aiemmin menkat tuli pari kertaa vuodessa, nyt 8-10 kertaa. Lopetin alkoholin juonnin kokonaan, ryhdyin syömään terveellisemmin ja muistan nyt d-vitamiinin tärkeyden. Liikunnalla en ole huomannut olevan vaikutuksia kiertoon. Alkoholi häiritsee joidenkin naisten hormonitoiminta vakavasti, mutta suomen alkoholikulttuuri on sellainen, ettei haitoista aina puhuta, joten syitä elimistön toimintahäiriöihin ei osata etsiä siitä.
Sulla on PCO. Mullakin. Kolme lasta, joista kaksi hoidoilla.
Mulla oli kierto nuorempana 5 vk - 3 kk vasta nelikymppisenä tuli säännöllinen 4 vk. Lapset sain kuitenkin helposti, toista yritettiin 1 kk, jälkimmäistä 3 kk.
Tulee, ja olen huomannut yhteyden lihavuuden kanssa. Nuorempana tulivat myös epäsäännöllisesti mutta silti suhtkoht jotenkin säännöllisesti, tai säännöllisiä jaksoja oli ainakin välissä. Nyt edellisistä on 6kk.
Niin se lihavuus. Oon huomannu vuosien aikana että sillä on iso merkitys; kun laihdun ja syön hyvin, kk tulee suht säännöllisesti. Nyt taas oon lihonu kun sika raskauden jälkeen (en ymmärrä ihan miks, en ole muuttanut ruokailua tai ahminut mitään tms) niin ne on taas loppuneet. Elimistö menee kai johonkin sokeri-shokkiin tai jotain.
Kävin gynellä alkuvuodesta tutkimuksissa ja todettiin se monirakkula-oireyhtymä. Raskaus oli spontaani mutta pitkän ”yrittämisen” tulos ja satuin laihtuun reilusti ennen sitä... tuskin tulen saamaan lisää lapsia enää ihan luomusti, gynekin piti jo erikoisuutena tuota ekaa.
Nyt olen alkanut syömään rautatabletteja ja karsinut ruokavaliota kuntoon, tavoitteena saada kroppa toimintaan jälleen.
Minulla oli luomuna kierto 3 vko - 3 kk. Ei sitä mitenkään tutkittu, kierto nyt oli tuollainen. Kyllä se ärsytti, kun ikinä ei tiennyt, milloin menkat alkaa.