Miten sektiossa supistetaan kohtu?
Kun alatiesynnytyksessä kohtu periaatteessa käsittääkseni supistuu hormonien vaikutuksesta ja tarvittaessa annetaan oksitosiinia?
Kommentit (9)
mulla oli aivan kamalat ne jälkisupistukset. kipupiikkiä sain neljän tunnin välein ja siinä välissä aina suun kautta lääkettä.
Vauvan synnyttyä annetaan suoneen kohtua supistavaa lääkettä ja yleensä ei muuta tarvitse. Kyllä se kohtu supistuu siinä missä alatiesynnytyksen jälkeenkin. Ja sillonkin voidaan joskus tarvita supistavia lääkkeitä.
Ja kolmen lapsen jälkeen vatsa aivan litteä! Toisin kuin sektiomammoilla... Niin se vaan on.
puristin kohtua kaksinkäsin niin p--leesti, ei meinannut käy supistua tms.
Oletko sä nähnyt mun vatsan? Sopii rouvan tulla katsomaan. Ei mitään ylimääräistä.
T. 4
170cm/50kg
vastaan silti. Mulle on tehty sektio ja olen kyllä todella hyvässä kunnossa. On litteä vatsa ym.
voi älynväläys... MInun bmi on jotain 18-19 välillä, olen siis täysi riuku sinun termeilläsi sitten, mutta aina on ollut pömppövatsa (ei kuitenkaan notkoselkä) ja ilma kertyy hyvin nopeasti ja selkeästi etenkin kun paino nousee. Myös raskausvatsa näkyy selvästi ulkopuolisille..
Sektio ei ole tätä asiaa muuttanut suuntaan eikä toiseen ja hyvin harva Suomessa saa tai edes haluaa valita sektion, sinä ilmeisesti olisit halunnut? Suurin os joutuu sektioon monen tunnin ähertämisen, yrittämisen ja keinotekoisen synnytyksen ylläpitämisen jälkeen..
Sano nyt vielä, että se on sinun loistavasta luonteestasi kiinni, että synnytyksesi ovat menneet niin loistavasti!
Ja mikähän sinulla on epäonnistunut kolmen lapsen hoidossa? Todennäköisesti uitenkin joku vaikket sitä ikänä pysty tunnustamaan
Ainakin ne sektiosynnyttäjät, joita olen nähnyt, ovat yhtä lihavia synnytyksensä jälkeen. Onneks ei ole tarvinnut moista kokea.