Kun kaikki turistijutut on jo nähty Berliinissä. MUITA VIHJEITÄ
toista kertaa menossa ja kaikki perusturistijutu jo nähty (Checkpoin Charlie, Brandenburg gate, holocaust muistomerkki, alexander plaz, mauenpark, eastside gallery)
Tähän muita vinkkejä !!!
Kommentit (50)
Menkkää valokuvataitteen musseoon. Vaikka taidennäyttellyt ei kiinnosta, niin ainakkin lokkakuussa siellä oli playboykuvaajjan näyttely. Teini-ikäiset tykkkäää.
[quote author="Vierailija" time="04.04.2013 klo 13:09"]
[quote author="Vierailija" time="04.04.2013 klo 13:01"]
Berliinissä on muuten upeita "underground" jazz klubeja. Ihan vaan tuolle naureskelijalle tiedoksi. Muutenkin esim taide ja musiikkitarjonta paljon pidemmälle kehittynyttä kuin Suomessa:D Ja euroopan parhaita vierailevia teatteriryhmiä yms jotka ei koskaan edes Suomeen eksy:)
[/quote]
Kerropa jazz-klubeista lisää. Ei ap, mutta kiinnostunut.
[/quote]
No pöh, laitoin viestiä 2x ja aina katosi. Tässä jazzklubeja:
http://jazzclubsberlin.com/ , http://www.jazzclubsinberlin.com/jazz-clubs-list.php , sitten on vielä joku sivusto 10-best jazzclubs in berlin (googlaa)
Toista kertaa menossa ja kaikki mahdolliset paikat jo nähty? No huh huh, mä olen asunut Berliinissä viisi vuotta, enkä ole nähnyt läheskään kaikkea. Tutki vaikka tapahtumakalenteria, menkää konserttiin, näyttelyyn, messuille - ne ainakin vaihtuu koko ajan.
[quote author="Vierailija" time="04.04.2013 klo 10:30"]
Toista kertaa menossa ja kaikki mahdolliset paikat jo nähty? No huh huh, mä olen asunut Berliinissä viisi vuotta, enkä ole nähnyt läheskään kaikkea. Tutki vaikka tapahtumakalenteria, menkää konserttiin, näyttelyyn, messuille - ne ainakin vaihtuu koko ajan.
[/quote]
Minä suosittelisin ap:n muuttamista Berliiniin kokonaan. Itse asun Etelä-Saksassa, mutta Berliini on todella kiva paikka käydä ja muuttaminen sinne olisi oikein mielekästä.
Kreuzbergin kaupunginosa on mielenkiintoinen. Jos ette ole vielä käyneet, kannattaa ehdottomasti tsekata.
Minähän sanoin että kaikki mahdolliset turistirysät nähty !! Kannst du lesen
ja haluaisin vinkkejä muuhun
ps taidenäyttelyt ei kiinnosta
ap on asunut munichissa eikä ole mahdollista muuttaa takaisin saksaan, kiitti vain vihjeestä.
Niin ja kreuzbergissa on käyty ja templehofin kentällä ...
Mistä mä tiedän mikä teitä kiinnostaa kun et kerro? Ja miksi yleensä menette sinne jos kaikki on jo nähty ja mitään kiinnostavaa et keksi? Erikoista valita sellainen matkakohde missä ei ole mitään kiinnostavaa.
VOI JUMALAUTA. no mennään siksi että halutaan nähdä enemmän. Kysyin VIHJEITÄ PAIKOISTA joita EI TURISTIOPPAISTA löydä ( kuten Spreepark)!! Mikä ongelma sinulla oikein on ?
Menetkö lapsien kanssa vai ilman? Olen monesti kaupunkilomilla kysellyt paikan päällä paikallisilta, mitä kannattaisi tehdä. Tämän ansiosta olen ollut mm. Saksassa häissä, Kiinassa sukujuhlissa ja puolassa räppi kilpailussa :) Mielettömiä kokemuksia!
teinien kanssa (rockhenkisiä) eli shoppailuvinkkejä kiitos. Viimekerralla ei löydetty mitään rockkauppoja eli jos on vinkkejä niin osoite kiitos. pelkkä kreuzberg ei riitä
Miten ois konsertit, ooppera, jüdisches museum, hyviä kahviloita ja ravintoloita Bergmanstrassella Kreuzbergissä ja Akazienstrassella/Goltzstrassella Schönebergissä, shoppailemaan schlossstrasselle steglitziin tai alexaan alexander platzille? Kylpemään tropical island-jättikylpylään, turklilaisen hamamiin hemmoteltavaksi, eläintarhaan, tempelhofer feld-lentokentälle (jos olet kesällä tai muuten lämpimään aikaan liikkeellä), ihan vain puistoon piknikille, kiipeilypuistoon, retki brandenburgiin maalle katselemaan jotain pikkukylää, pyöräretki joko Berliinissä tai Brandenburgissa, illalla diskoon/baariin... Eiköhän jotakin mielekästä tekemistä löydy.
Menkää erilaiselle, paikallisten ihmisten vetämälle opastuskierrokselle! Niiltä saa vinkkejä ja niitä löytyy Berliinistä vaikka kuinka. kuten
https://gidsy.com/activities/berlin/483/real-berlin-experience/
https://gidsy.com/activities/berlin/533/twilight-berlin-underground-tour/
https://gidsy.com/activities/berlin/4776/berlin-s-hidden-path/
[quote author="Vierailija" time="04.04.2013 klo 10:37"]
ap on asunut munichissa eikä ole mahdollista muuttaa takaisin saksaan, kiitti vain vihjeestä.
[/quote]
Jos olisit asunut siellä, tietäisit varmaan miten se kirjoitetaan...
Oletteko käyneet myös nämä?
Bauhaus Archiv - Museum für Gestaltung
Bröhan-Museum (upea pieni museo, jossa saa ihailla art decoa!)
BKA-teatterin kabaret. Siellä on taatusti jotain, mitä ei ole muualla!
[quote author="Vierailija" time="04.04.2013 klo 10:49"]
B:ssä on kai myös hard rock cafe jossakin.
[/quote]
Sorry, mutta eiks ne olleet sellainen 80-luvun juttu ja vähän väsyneitä nykyisin? Niissä kiertää mun vanhempien ikäiset ihmiset. :)
Prenzlauer Berg on kaupunginosana kiehtova, boheemi ja oikealla tavalla ränsistynyt. Paljon ravintoloita, kahviloita ja kauniita rakennuksia. Suosittelen ehdottomasti käymään siellä. Taisi siellä jotain vaateliikkeitäkin olla.
Tää Munichissä asuja on tän viikon paras:). Voi puhelinluettelo sentään. Menepä edes käymään siellä Deutschlandin "Munichissä", niin opit miten se oikeasti saksaksi kirjoitetaan. Näät jo ihan lentokentällä kylteistä:). Parhaat naurut:)))))