Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia kystasta rinnassa? ov

Vierailija
31.03.2013 |

Ultralla tutkittu muutama kuukausi sitten ja lääkäri totesi, että on kysta ja vaaraton, ei tarvetta tutkia tarkemmin tai seurata. Rinta erittää nyt jotain nestettä, joka ei nyt ihan tippaise, mutta rintaliivissä näkyy läikkä ja erite on sellaista, ettei lähde pesussa pois. Mietin, että voiko olla niin, että kystan vuoksi vuotaa nestettä. Patti ei kyllä ole pienentynyt, muttei kasvanutkaan...


Tuttava, jolla leikattiin rinta syövän vuoksi vuosia sitten, sanoi että totta kai olisi pitänyt ottaa neulanäyte. Hänelläkin sanottiin, että on vaaraton patti ja puoli vuotta siitä leikattiin koko rinta syövän vuoksi pois. Vähän sitten pelottaa, mutta toisaalta haluaa luottaa lääkärin sanaan..

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oisit voinu pyytää tyhjennystä ,yleensä nesteen väristä näkee jo, onko harmitonta. Mutta jos uä ei ole antanut pahanlaatuista "kaikua", niin lri on nähnyt, että se on nestepitoinen rakkula, niitä voi olla paljonkin rinnassa, se kysta on voinut mennä rikki ja vuotaa nyt pois, jos neste on vihertävää, kellertävää, silloin ookoo väri.

Voithan soittaa ja kysyä, että voiko sitä tyhjentää, mutta tuollaiset tutkimukset ovat erittäin kalliita ja pitkät jonot, oisit avannu suusi sillolin, kun olit vo.lla, vaikka olisikin julkista terv.huoltoa, niin resurssit ei kestä sitä, että samat ihmiset juoksee saman asian takia monta kertaa.

Vierailija
2/4 |
31.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

:) Aa, Aihe vapaa ihanuus.. Oisit avannut suusi...


Se ja sama muuten sille, ovatko tutkimukset kalliita ja jonot pitkiä. Eikö se ole lääkärin asia kertoa vaihtoehdot eli sekin, että voidaan tyhjentää/poistaa? Olin niin helpottunut kommentista, ettei ole syöpä, etten enää mitään kysellyt ja lääkärilläkin oli kiire pois. Eikä silloin mitään eritettä edes vuotanut, joten miten voisi kysyä asiaa, jota ei ole vielä olemassa.


Oletko ihan tosissaan muuten sitä mieltä, ettei samojen ihmisten tarvitse saman asian kanssa juosta terveydenhoidossa? Eli jos tulee vaikka uusia patteja, niin  mielestäsi, kun on kerran käynyt näytillä, se riittänee, jos on niin tyhmä ettei asioita ole ennakoinut jo ensimmäisellä kerralla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kymmeniä vuosia on ollut moinen. Kyllä siitä neulanäyte on otettu monta kertaa. Välillä oireilee kipuina ja tulehduksena.

Vierailija
4/4 |
31.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla oli 3 kystaa sisäelimessä, elin poistettiin, asia varmistui vasta jälkikäteen että kystat olivat muuttuneet pahanlaatusiksi joistain kohdista. on kait aika harvinaista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi kahdeksan