En muista miesten kasvoja
Havahduin äskettäin erikoiseen "ongelmaan" kun aloitin uudessa työssä ja pitäisi tutustua työkavereihin.
En nimittäin erota miehiä toisistaan. Kaikki näyttävät samalta. En muista myöskään heidän nimiään. Tätä ongelmaa ei ole naisten kohdalla, muistan yleensä nimet viimeistään toisella kuulemalla.
Työpaikallani on noin kymmenen miestä, joista jokaisen kanssa olen lähes päivittäin tekemisissä. Enkä tunnistaisi heistä yhtäkään, jos tulisivat kadulla vastaan. Nimetkin menevät jatkuvasti sekaisin, nytkin kun koitan muistella niin mieleen tulee kolme etunimeä ja yksi sukunimi, mutta minulla ei ole aavistustakaan miltä he näyttävät. Ja nyt kun asiaa tulin ajatelleeksi, samaa ongelmaa on ollut aina ennenkin, nyt se vaan korostuu kun pitäisi yhtäkkiä tutustua noin moneen yhtä aikaa.
Tämä on tosi noloa, olen jo kuukauden ollut töissä ja joudun vieläkin kyselemään nimiä.
Mistähän tällainen voisi johtua? Muilla samanlaista valikoivaa kasvosokeutta?
Kommentit (4)
1 jatkaa
Jos siis olet päivittäin tekemisissä heidän kanssaan niin outoa, mutta jos tulee taukoja etkä näe sama hnkilöä niin en pitäisi välttämättä niin outona että unohdat.
Et uskalla katsoa kunnolla päin ja painaa kasvoja mieleesi? Joku jännitys/lataus tilanteessa miesseurassa?
Omalla kohdallani oli jännä, kun oli kaukoihastus jota näin aina silloin tällöin, mutta en pystynyt muistamaan hänen kasvojaan näkemättä. Kun löysin uuden ihastuksen, muistinkin tämän aiemman kasvot melkein heti :D
N-37
Minulla on jonkinasteinen kasvosokeus, en tunnista koskaan ihmisiä joita en tunne kovin hyvin. Enkä muista miltä näyttää vanhat luokkakaverini, tai ihmiset jostain vanhoista työpaikoilta. Nykyisessä työpaikassa on ongelma, kun täällä on paljon nuoria vaaleatukkaisia naisia, jotka kaikki näyttää minusta ihan samalta. Todella ikävää, kun vaikutan varmaan epäkohteliaalta ja itseäni täynnä olevalta kun en tunnista ihmisiä, mutta en oikeasti voi sille mitään.
Outoa. En osaa neuvoa kylläkään.