millaisia vyötärönympäryksiä teillä on?
Millasia vyötärönympäryksiä/painoja/pituuksia? Pidättekö itseänne hoikkana/normaalina/lihavana?!?!?
Kommentit (26)
Mistä kohtaa se pitää oikeaoppisesti mitata?
Vy 70 cm, vielä muutama kuukausi sitten oli 63 cm. Aloitin lääkityksen, joka kerää kehoon nestettä, ja se näkyy vatsakumpuna. Paino 65 kg ja pituus 179 cm. Yritän takoa päähäni, että olen hoikka, mutta ei onnistu. Pidän itseäni lihavana.
Mitataan kapeimmasta kohdasta. Nyt kolman lapsen jälkeen 71 cm. Ennen lapsia 59 cm! Normaali olen, painoindeksi 23. Tosin AV:n mukaan olen tietenkin lihava;-)
160/75 enkä ees halua mitata :(( ennen raskautta oli varmaan puolet pienempi kuin nyt...
Heh, raskauden jälljiltä 96 cm, pituutta 169 cm ja painoa 88 kg. Mun normipaino on 64 kg, mut en tiedä mikä vyötärönympärys on sillon ollut, tai tulee olemaan sit kun oon taas takaisin niissä mitoissa. Ihan hyvä se kuitenkin on, mulla on aika leveä lantio ja vyötärö näyttää normaalipainoisena kapealta siihen verrattuna.
Kapeimmasta kohdasta 70 cm. Mulla on kapein kohta n. 7-8 cm navan yläpuolella. Pari senttiä navan yläpuolelta olenkin 80 cm paksu. Paska vartalonmuoto. Pituus on 174 ja paino 61 kg.
66cm, pituutta on 174cm ja painoa 60kg. Olen normaali/hoikka, mutta aika löysä eli voisin treenata enemmän.
[quote author="Vierailija" time="28.03.2013 klo 12:10"]
Kapeimmasta kohdasta 70 cm. Mulla on kapein kohta n. 7-8 cm navan yläpuolella. Pari senttiä navan yläpuolelta olenkin 80 cm paksu. Paska vartalonmuoto. Pituus on 174 ja paino 61 kg.
[/quote]
Niin, ja mä olen testin mukaan lievässä riskissä ja minun pitäisi tarkkailla painoani. Tein siis tämän testin http://www.tohtori.fi/?page=4477884 (lukema oli 0,82). Hauskaa, kun painoindeksini on toisaalta kuitenkin 20,1. Vyötärön kapeimmasta kohdasta mitattuna tuo lukema on 0,74 eli riskirajan paremmalla puolella. Ilmeisesti näissä testeissä oletetaan, että kaikilla on ns. normaali vartalonmuoto. Mulla on pieni perse, sinne ei kerry rasvaa vaikka mitä tekisi. Toisaalta kaikki rasva kertyy perseen yläpuolelle ja navan korkeudelle, mutta vaikka olisin hoikkakin niin tuo kohta suunnilleen navan korkeudella on massiivinen, koska mulla on tosi leveät nuo luut tuossa navan korkeudella (mitkä nyt ovatkaan.. suoliluut?).
Vy 97, painoa 94kg ja pituutta 160. Ja kyllä, tiedostan olevani lihava.
"Virallisterveellisestä" mittauskohdasta, siis ei kapeimmasta kohdasta, 81 cm. Olen 169 cm pitkä ja painoin tänä aamuna 66,2 kiloa. Olen erittäin normaali, vatsani ei pömpötä erityisemmin eikä sitä tarvitse kätkeä eikä hävetä.
18-vuotiaana mittani olivat 90-60-90, mutta siitä on paljon aikaa...
169cm/54kg ja vyötärönympärys on 65cm. Muut mitat on 92 ja 91 joten en ole vartaloltani kuten teinipoika, niille tiedoksi jotka olivat sitä jo painoni perusteella huutelemassa
Piti ihan mitata, 67cm. Olen hoikka. Rinnanympäryskin on vaan jotain 80cm. Bmi19, pituus 160cm.
66 cm, pläski. Pari vuotta sitten 61.
110 cm, läski olen, kuukaudessa tosin -8cm
163cm, 58kg, vyötärönympärys70cm. Pidän itseäni normaalina.
78cm vyötärö, pituus 170cm, paino 65kg
Pidän itseäni hieman paksuna ja mahan kohdalta tosi paksuna ja leveänä. Mulla ei edes tosi laihana ollut kunnon vyötäröä, kun olen niin leveä pötkylä.
74cm. 177/68kg, pidän itseäni normaalina/hoikkana. Mitään ampiaisvyötäröä ei kyllä tosiaan ole, vaan pikemminkin kun painoa tulee, se tuppaa mememään juuri mahan seudulle.
[quote author="Vierailija" time="26.03.2013 klo 11:25"]
Mitä? Missä ovat kaikki alle 65-senttiset vyötäröt? Eihän täällä AV:lla muita juuri koskaan pyörikään.
[/quote]
Viime kesänä oli vy 64cm. Nyt 72cm, painoa viitisen kiloa enemmän, eli 75kg.