Häh? Ettekö te muut muka osaa tyhjentää limaa poskionteloista imemällä se pois muodostamalla suuhun alipainetta
Kommentit (10)
Kerro tarkemmin, kiinnostaa!
t. Poskiontelo-ongelmainen
Joku haluaa taas puhua eritteistä...
Poskionteloissa on normaalisti vain ilmaa. Jos ne tulehtuu, se johtuu siitä että se nenään avautuva aukko on turvonnut umpeen ja sisälle on jäänyt pöpöjä. Suun alipaine ei siis voi "vetää limaa" poskionteloista.
Itsekin ihmettelen, että miten ne vihreät mömmöt olisi tullut pois imemällä, koska niitä oli vaikea saada pois veden paineelkakin. Ja lumpsahtivat sitten isoina möntteinä. Aah oli muuten ihana tunbe, kun lämmin vesi huuhtelu onteloita ja mädät oli poissa. En olisi ikinä uskonut, että ne voi olla niin vihteät. Homeessa?
Koitas nyt ap kertoa miten se tapahtuu.
Ne käytävät joista poskiontelo tyhjenee ovat eri ihmisillä erilaiset. Ehkä aloittajalla ne ovat väljät, kun tuo onnistuu?
Ei minulla ole koskaan ollut poskionteloissa limaa niin epä ole tarvinnut muodostaa suuhun alipainetta.
Vierailija kirjoitti:
Ne käytävät joista poskiontelo tyhjenee ovat eri ihmisillä erilaiset. Ehkä aloittajalla ne ovat väljät, kun tuo onnistuu?
Alipaine pitäisi joka tapauksessa saada nenäontelon puolelle, ja silloin se pyrkii tasaantumaan ensisijassa korvatorven kautta.
Osaan.