Suositelkaa Portugalista lomakohdetta!
Mieluiten ei älyttömän turistinen, vaan joku pieni kylä/kaupunki, ranta toki saisi olla lähellä. Omatoimiloma suunnitteilla ja lennot Lissaboniin.
Olisiko kellään vinkkiä?
Kommentit (8)
No höh nro 2, mikä olisi mielestäsi laadukkaampi?
olimme muutama vuosi sitten foz do arelhossa, joka oli n. 100 km lissabonista pohjoiseen. vuokrasimme auton lissabonin lentokentältä ja meillä oli talo vuokrattuna fozista. pieni kylä mutta lähellä (n.10 km) oli caldas da rainhan vähän isompi kylä josta löytyi ostoskeskus ja tori ja kivoja kauppoja. lähellä oli myös obidoksen upea keskiaikainen kaupunki. fozin kylä oli ihanan pieni ja siellä tunsi tosiaan olevansa keskellä todellista portugalia. ihmiset ovat ystävällisiä vaikka yhteistä kieltä ei aina löytyisikään. meidän porukkaan kuului siis neljä aikuista ja neljä lasta iät 4 ja 11 väliltä.
[quote author="Vierailija" time="17.03.2013 klo 14:26"]
Yäk! Miksi Portugal?
Miksette mene johonkin laadukkaampaan?
[/quote]
Tätä kommenttia en ymmärrä ollenkaan. Ei Portugal minusta ole mitenkään laaduton matkakohde, oikeastaan päinvastoin, koska sieltä löytyy vielä aika aitoja kohteita jotka ei ole turisteille rakennettuja vartavasten. Itse olen käynyt siellä Lissabonissa ja Albufeirassa, molemmat kokemukset hyviä, joskin Albufeira oli aika turistien valtaama jo.
Olimme mieheni kanssa syyskuussa Monte Gordossa, aika lähellä Espanjan rajaa. Aivan ihana rauhallinen paikka. Suosittelen!
Carcavelos ja Cascais. Molemmat tosi kivoja ja rauhallisia paikkoja. Noin tunnin matkan päässä tai vähän alle lentokentältä. Olemme käyneet tuolla kaksi kertaa, lapset tuolloin 6 ja 12 v.
Porto Covo on pieni paikka, jossa upea luonto ja tyrskyinen meri. Majoituksen saa edullisesti, esim 25e/yö.
Evoran kaupungissa keskiaikaisia katuja. Nuori ilmapiiri koska paljon yliopisto-opiskelijoita.
Suosittelen että vuokraatte auton ja pysähtelette missä tykkäätte. Tiet kunnostettu Eu-rahoilla ja ovat hyväkuntoisia. Ajokulttuurikin minusta ihan maltillinen. Tulette varmasti näkemään vanhoja linnanraunioita ja maaseutua.
Yäk! Miksi Portugal?
Miksette mene johonkin laadukkaampaan?