Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ärsyttää, kun minua kuvitellaan miehen elättämäksi

Vierailija
15.03.2013 |

Olen hoitoalalla, mutta palkkani on noin 2600e (bruttona) vuorotyön vuoksi. Teen tosi paljon pyhätöitä yms. jotta meillä on varaa matkusteluun ym.

Mies tienaa noin 3500e bruttona.

Ärsyttää todella, kun kaikki tuttavat kuvittelevat minun olevan joku miehen elätti! Vaikka tosi asiassa minulla on enemmän omaisuutta kuin hänellä! Ja maksan puolet asuntolainastamme sekä myös suuren osan muista kuluista.

Aina, kun lähdemme reissuun niin tuttavat kateellisina kuittailevat facebookissa, että taisit löytää hyvän miehen... ja "miten teillä on taas varaa matkustella". Monesti olen selittänyt, että olemme jo vuoden säästäneet tätä reissua varten (eikä tosiaan ole mitään miehen maksamia reissuja).

Samoin kun jäin hoitovapaalle lapsen kanssa. Säästin tosi kauan etukäteen jo sitä varten ja minulla oli tilillä 6000 euroa, jotta on varaa sitten olla kotona. Eiköhän taas tullut kommentteja joka suunnasta, että "hyvä sinun on kotona lapsen kanssa olla, kun on hyväpalkkainen mies" jne.

Voi että raivostuttaa niin.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mikset kerro kavereillesi suoraan, että miehesi tienaa vain 3500€/kk ja elätte säästäväisesti? Kyllä he ymmärtäisivät, ettei tuollaisella palkalla mitään juhlaa vietetä eikä vaimoa elätetä.

 

Tai sitten annat kavereiden suosiolla pitää luulonsa ja myhäilet vain tyytyväisenä ja hehkutat löytämääsi aarretta.

Vierailija
2/3 |
15.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen joka kerta näille matkustelusta kateellisillekin selostanut miten olemme aloittaneet esim. tammikuussa säästämään joulukuun reissuun niin, että molemmat ovat laittaneet 300e kuussa säästötilille. Tai sitten veronpalautukset on säästetty kokonaan reissuihin.

Mutta ei mene jakeluun! Varsinkin samalla alalla olevat naistutut joka ikinen kerta jaksavat ihmetellä miten teillä on varaa matkustella. Hooh...

Samoin kuin olen aina kertonut tuon, että maksan puolet asuntolainasta ja muista kuluista eikä mies maksa juurikaan enempää. Joskus tarjoaa ravintolassa tai maksaa pari laskua enemmän kuin minä tms.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
15.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on samanlaisia kokemuksia. Vaikka maksamme lähes kaiken puoliksi niin silti tuttavapariskunnat tai varsinkin niiden miehet vihjailevat välillä miten MIES on hankkinut meille sitä ja tätä, MIES on tienannut ja ansainnut. Kyllä myös ärsyttää!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi seitsemän