Kaikkien aikojen hinta asunnosta Helsingissä (korkein neliöhinta)
Suomesta on myyty neliöhinnaltaan (40 300 e/neliö) historian kallein rakennus, uutisoi Arvopaperi.
Arvopaperi-lehden mukaan moskovalainen kiinteistösijoittaja on ostanut Helsingin Kaivopuistosta suojellun asuinrakennuksen huikeaan hintaan.
Lehden mukaan neliöhinta 40 300 euroa on Suomen ennätys. Talossa on 322 asuinneliötä, ja hintaa pytingillä oli 13 miljoonaa euroa.
Kyseessä on vuonna 1887 valmistunut kaksikerroksinen kivitalo Kaivopuistossa Myllytien ja Itäisen Puistotien kulmassa.
Arvopaperin mukaan talo toimi pitkään Ahlströmin pääjohtajien virka-asuntona, mutta viime vuodet rakennus on ollut Egyptin suurlähetystönä.
Talon osti lehden mukaan moskovalainen Anatoli Novikov.
Arvopaperin mukaan rakennukseen tulee todennäköisesti muutoksia, sillä rakennushistoriaselvitystä varten talossa on tehty laajoja teknisiä selvityksiä kellaria myöten ja muun muassa tutkittu kantavuuksia.
IS
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288547808537.html
On siinä kämpällä hintaa.