Ruuattomat häät, oletko ollut sellaisissa?
entä musiikittomat häät (esim hääpari kuuro)? Muutama vuosi sitten oltiin häissä, joissa ei ollut mitään ohjelmaa. Ruokaa oli, mutta kukaan ei 'kuuluttanut' vieraita ottamaan ruokaa tai kahvia, kaikki vaan haahuili sitten hääparin perässä. Tanssibändi oli. Mutta koko illan aikana kukaan ei sanonut mitään. Se oli jotenkin omituista. Ymmärrän kyllä ettei haluta leikkejä, tai sukulaisissa ei ole puheen pitäjiä, mutta silti.
Kommentit (14)
Olen ollut häissä, missä oli kaupan karjalanpiirakoita ja täytekakku.
Enon häissä oli kovasti ruokaa ja vieraita. Tanssivat häävalssin ja sitten ne häät olivat ohi. 14-18.00.
Se morsio on kovin erikoinen. Siitä riittäis juttua.
Asiaan: meidän häissä ei ollut ruokaa. Tai no, kyllä me kahvit tarjottiin. :)
Minä harkitsen vakavasti musiikitonta vihkimistä. Eikä meille tule hääparin tanssia. Illalla kuitenkin Dj soittaa tanssimusiikkia. Minä olen hyvin tunteellinen musiikin suhteen, enkä voi kuvitella valitsevani vihkimiseen mitään musiikkia. Mitä jos en joskus enää tykkääkään valinnoistani? Lisäksi kumpikaan meistä, ei mies enkä minä, pidä juurikaan tanssimisesta, joten mitään kahdenkeskistä valssia meillä ei valssata.
Ei kaikissa häissä ole ollut bändia tai tanssia. Osa häistä on ollut kovin pieniä, ja silloin on usein vain illallinen. Kerran olen ollut häissä, joissa ei ruokaa, siellä oli voileipäkakkua ja kakkukahvit. Ruoattomat häät voisi hyvin olla sellainen iltajuhla, jossa coctailtyypinen tarjoilu. Yksissä häissä oli ohjelmananumeroina ruokailu ja yhteislaulua. Itse olen sitä mieltä, että kirkossa tapahtuva vihkiminen pitää mennä kirkon kaavalla eikä sinne pidä mennä itse tunkemaan mitään ylimääräisiä ohjelmanumeroita väliin. Lasten leikit häissä on minusta outoja.
Yksissä häissä oli bändi ja tanssilattia, mutta kukaan ei tanssinut hääparia lukuunottamatta.
Omituista jos ei ruokaa tarjota. Minä en kyllä tunnusta tai juhlista sellaista liittoa mitä ei ole asianmukaisella hääjuhlalla vietetty.
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 12:03"]
Omituista jos ei ruokaa tarjota. Minä en kyllä tunnusta tai juhlista sellaista liittoa mitä ei ole asianmukaisella hääjuhlalla vietetty.
[/quote]
Eli sinusta pari ei ole oikeasti naimisissa jos sinä et saa lämmintä ruokaa?
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 12:03"]Omituista jos ei ruokaa tarjota. Minä en kyllä tunnusta tai juhlista sellaista liittoa mitä ei ole asianmukaisella hääjuhlalla vietetty.
[/quote]
Oikeesti? Mua ei kiinnosta ainakaan pätkääkään maksaa yhestä päivästä tuhansia. Ei innosta maksaa kaikkien ruuat ja mekosta, jota käytän kerran. Se liitto on minun ja mieheni välinen, se vihkijäkin on jo liikaa. En haluaisi mitään itse tehtyä valaa kaikkien kuullen sanoa, ei kuulu heille.
Tulee tunne että avioituvat ovat ahneita, haluavat häälahjat minimipanostuksella itse juhliin eli maksimoimat juhlien hyötysuhteen.
Olen sen ikäinen, että olen ollut tosi monissa ruuattomissa häissä. Mun nuoruudessani hääpari yleensä tarjosi vihkimisen jälkeen kakkukahvit lähimmille omaisille, siinä se. Ei ollut tätä spektaakkelimeininkiä.
Meillä ei ollut musiikkia tai tanssia häissä. Ei kumpikaan niin välitetä tanssimisesta, vieraista varmaan puolet ei olisi tanssinut kuitenkaan eikä tilaakaan juuri ollut. Muuta ohjelmaa oli kyllä, ja ruokaa sekä kakkukahvit.
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 13:21"]
Olen sen ikäinen, että olen ollut tosi monissa ruuattomissa häissä. Mun nuoruudessani hääpari yleensä tarjosi vihkimisen jälkeen kakkukahvit lähimmille omaisille, siinä se. Ei ollut tätä spektaakkelimeininkiä.
[/quote]
Samoin minä. Yleistä oli, että morsiamen vanhemmat tarjosivat kotonaan vieraille kakkukahvit. Kahviteltiin ja seurusteltiin ja lähdettiin kotiin.
Samoin menivät meidän häämme, paitsi että tarjosimme itse ne kakkukahvit vanhemmille ja sisaruksille kotonamme.
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 13:11"]
[quote author="Vierailija" time="23.02.2015 klo 12:03"]
Omituista jos ei ruokaa tarjota. Minä en kyllä tunnusta tai juhlista sellaista liittoa mitä ei ole asianmukaisella hääjuhlalla vietetty.
[/quote]
Eli sinusta pari ei ole oikeasti naimisissa jos sinä et saa lämmintä ruokaa?
[/quote]
Se on sota-aikaan ollut runsaasti näitä "ei oikeita häitä", kun sulhanen ei ole vihkimisen jälkeen voinut edes kahvia juoda, kun on jo taas rintamalle pitänyt lähteä... :D Minun isäni vanhemmat menivät naimisiin 1944 ja ukki sai kokonaista viisi tuntia lomaa rintamalta vihkimistä varten. Siitä viidestä tunnista kolme meni matkoihin.
Onkohan minun isäni avioton lapsi tuon tyypin mielestä, kun ukki ja mummi eivät hääjuhlia pystyneet järjestämään? :D
Olen ollut erittäin pienen budjetin häissä, joissa oli tarjolla vaaleaa ja tummaa leipää leikkeleillä ja tomaattisiivuilla. Täytekakku sentään oli lisäksi. Hääpari oli kovin nuori.