Maitohammas ei irtoa, vaikka pysyvä hammas on puhjennut, apua?
Meillä on lapsella pysyvä hammas puhjennut maitohampaan taakse ja pysyvä hammas ei heilu. Pysyvä hammas alkoi puhjeta kolme viikkoa sitten ja on nyt selvästi näkyvissä. Odotellaanko tämän kanssa vielä kuinka kauan vai miten toimitaan? Hammashoitolaan yritin soittaa, mutta minua ennen 126 ihmistä jonossa, joten ei toivoakaan, että sinne pääsisi läpi :P Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta?
Kommentit (20)
Minulla tuli kulmahampaiden eteen rautahampaat ja näin minulla oli 4 kulmahammasta, hammaslääkäri suositteli maitohampaiden poistoa mutta en suostunut, mutta kyllä ne sitten ajan kanssa irtosi itsestään ja laskeutuivat muun hammasrivistön viereen kauniisti.
16vuotiaana poskihampaani lohkesi joten menin hammaslääkäriin, siellä sitten sanootiin että tämähän on maitohammas kyllä kavereitten kanssa naurettiin, vii einen maitohammas 16 vuotiaana :D
Tyttärellä alahamma ei irronnut ja vein hammaslääkäriin ja oli nihkeä ja sanoi ettei näitä yleensä poisteta mutta kun kerran olette täällä niin otetaan maitohammas pois. Yllätys oli suuri kun maitohampaan pituudeksi mitattiin 17 mm.
Lääkäri totesi ettei koskaan tällaista nähnyt ja ei tämä olisi itsekseen lähtenyt.
Onneksi vein hammaslääkäriin.
No, ei mulla ole " kieli ole työntänyt" hampaita paikalleen. Ikää 34, ja kyse alaetuhampaista. Muistan kun ne maitohampaat lopuksi nypättiin pois, rautahampaat oli kasvanut täyteen mittaan niitten takana. Tällä ikää ovat edelleen taaempana kuin kuuluisi.
Meillä ainakin käskettiin ensin kokeilla itse heilutella sitä pysyvää hammasta ja kokeilla irrottaa sitä. Vaikka talouspaperilla kiinni ja varovasti nitkuttaa. 2 kertaa lähtenyt omin avuin, kerran joutunut lääkäri irrottamaan n. 1,5kk päästä.
Meillä kävi näin. Oli pari kuukautta tuplahampailla, eivät suostuneet hammashoitolassa repimään maitohammasta irti, vaan käskivät itse sitä heilutella. Pari kuukautta heiluteltiin, ja sitten irtosi. Melko vinossa on se rautahammas kyllä, kasvanut hieman outoon paikkaan.
Yleensähän kieli työntää pysyvän hampaan paikoilleen, kun lapsen leuat kasvavat jne. Eli vaikka hammas olisi nyt oudolla paikalla niin kyllä se sieltä paikkansa tulee löytämään.
Tarkoitat varmaan, että maitohammas ei vielä heilu?
Meillä on ollut samaa ongelmaa lapsen alaetuhampaiden kanssa, ei niille mitään ole tehty odoteltu vaan, kyllä ne siitä ennen pitkää irtoaa. Hammaslääkäri oli sitä mieltä, että pienelle lapselle mahdollisimman vähän toimenpiteitä. Nyt kun lapsi on kohta 10v hampaat alkavat olla aika hyvässä järjestyksessä kun leuka on kasvanut, vaikka pari vuotta sitten näytti toivottomalta kun hampaita oli kahdessa rivissä. Loppusilaus joudutaan varmaan tekemään vielä oikomalla
Varoitan vain sen verran, että aina se kieli ei todellakaan paina hampaita oikeaan kohtaan. Minulla tuli pysyvät kulmahampaat, vaikka maitokulmahampaat olivat vielä tallella. Tulivat maitohampaiden yli ja nyt minulla on edelleen aikuisena "torahampaat". Ei tietenkään hoidettu oikomisella, kun ei ollut purentavikaa. Ruman näköiset ovat kuitenkin.
Tulivatko kulmahampaat ylös vai alas? Kielihän painaa parhaiten alaetuhampaat paikoilleen ja niistähän tässä oli kyse.
Meillä on tullut jo kolmen muksun etuhampaat tuohon tyyliin. Rauhassa on odoteltu muutama kuukausi ja kyllä se vanha hammas on aina itsestään lähtenyt.
[quote author="Vierailija" time="12.03.2013 klo 14:53"]
Meillä on tullut jo kolmen muksun etuhampaat tuohon tyyliin. Rauhassa on odoteltu muutama kuukausi ja kyllä se vanha hammas on aina itsestään lähtenyt.
[/quote]
Oho! Kauhean erilaisia käytäntöjä tuntuu olevan. Voiko todella odotella noin kauan?
[quote author="Vierailija" time="12.03.2013 klo 14:50"]
Tulivatko kulmahampaat ylös vai alas? Kielihän painaa parhaiten alaetuhampaat paikoilleen ja niistähän tässä oli kyse.
[/quote]
Yläkulmahampaat. Eihän kieli edes osu niihin, kun ovat ikään kuin torahampaat. Joten miten se kieli niitä olisi koskaan voinut painaa edes kohdilleen?
10
No ei koskaan niin, mutta ap:llä oli kyseessä alahampaat
Meillä oli viime syksynä sama tilanne ja meillä hammaslääkäri poisti ne heti. Ja hyvä kun poistikin, eivät nimittäin heiluneet yhtään ja hammaslääkärilläkin oli työ saada ne irti, niissä kun olikin sitten maitohampaaksi uskomattoman pitkät juuret. Juuret muodostivat kaksikolmasosaa koko hampaan pituudesta, yleensähän maitohampaissa ei irrotessa juurta juuri lainkaan. Nyt rautahampaat asettuneet nätisti riviin, vaikka alkuun olivat tosi takana.
[quote author="Vierailija" time="12.03.2013 klo 15:00"]10 No ei koskaan niin, mutta ap:llä oli kyseessä alahampaat [/quote]
Mistä helvetissä käy ilmi, että kyse on alahampaista? Ei ainakaan aloituksesta.
Joo, lapsella on yläleuassa ollut varmaan vuoden maitohammas ja pysyvä hammas päällekkäin, ikää 10v. Nyt vasta keväällä ruvetaan poistamaan sitä ja oikomaan hampaita.
[quote author="Vierailija" time="12.03.2013 klo 14:47"]
Varoitan vain sen verran, että aina se kieli ei todellakaan paina hampaita oikeaan kohtaan. Minulla tuli pysyvät kulmahampaat, vaikka maitokulmahampaat olivat vielä tallella. Tulivat maitohampaiden yli ja nyt minulla on edelleen aikuisena "torahampaat". Ei tietenkään hoidettu oikomisella, kun ei ollut purentavikaa. Ruman näköiset ovat kuitenkin.
[/quote]
tämä tilanne voi tosiaan tulla jos leuassa on ahtautta tai hampaat vaihtuu erikoisessa järjestyksessä. Meidän lapsella taasen isot rautaetuhampaat eivät mahtuneet tulemaan, joten niitten tilalta poistettiin kaikki maitokulmahampaat. Nyt kun leuassa on tilaa on sitten hampaat oienneet "itsekseen". Mutta tämähän ei olisi ollut mahdollista, jos olisi käynyt kuin yläpuolella lainatulla kirjoittajalla, jolla ne pysyvät kulmahampaat tulivat liian aikaisin.
Meillä sama tilanne ihan hiljattain, ja aika hammaslääkäriin (ihan kaupungin siis) järjestyi samalle viikolle kun soitin. Siellä sitten poistettiin maitohammas. Siitä on aikaa muutama viikko, ja nyt hammas on jo siirtynyt hyvin eteenpäin. Ei kannata jäädä odottelemaan liian pitkäksi aikaa, kyllä noista voi tulla ihan pitkäaikaisia ongelmia.
Tyttö halusi 5v että hammas otetaan mukavasti irti. Sidoin 5m hammaslankaa ihan hampaanjuureen ja toisenpään koiran kaulapantaan. Heitettiin koiralle makkara ja*Naps* irti lähti että heilahti. Tytär halusi heti kertoa siitä kaikille :)
Itellä rautahammas kokonaan kasvanut (erittäin outoon paikkaan, todella sisäänpäin/keskemmäs suuta), ja maitohammas on sen päällä vinossa, eli toiselta puolelta irti kokonaan mutta toiselta ihan kiinni. Sitä ei voi edes heilutella, kun toiseen suuntaan ei voi heiluttaa, kun on rautahammas alla, ja toiseen ei voi kun hampaan juuri on kiinni eikä ikäänkuin voi työntyä sisäänpäin. Se on ollut jo monta kuukautta noin vaikka joka päivä koko ajan nitkutan hampailla ja kielellä ja sormilla, mutta ei. Hammaslääkäriinkin aikaa saisi puolen vuoden päästä, ja koska olen erittäin kipuherkkä niin en siitäkään oikein innostu, ja puolen vuoden päästä.. niin no. Ennenkin ollu tätä samaa ongelmaa mulla että rautahammas kasvaa mutta maitohammas ei irtoo. Että on kyllä todella vänkyräksi jäänyt hampaat että ei kannata luottaa siihen että kieli ne työntäisi paikoilleen. Ei muuten työnnä.