Voisiko joku luetella nykyisen hallituksen epäonnistumiset
Olen pihalla asioista, selventäkää. Sen tiedän, että sote kaatui.
Kommentit (9)
Valtion velkaantuminen taittui.
Työllisyys lisääntyi yli 4%.
Syrjääntyminen väheni.
Voisitko luetella ap omat onnistumisesi, tai edes ne kerrat kun olet edes yrittänyt olla yhteisöllesi hyödyksi?
Ei tainnut mennä tuo yksityistämis-vouhotus ihan putkeen.
Sijoittaja rikastuu mun, meidän sairauksilla!
Sit massit paratiisisaarelle piiloon, ettei tarvii maksaa veroja.
Ja suomalaiset hoitajat ulos, ja Filippiineiltä haetut hoitsut sisään.
Ja vanhukset makaa paskavaipat housuissaan, jos eivät ole vielä tippuneet sängystä ja kuolleet.
Vierailija kirjoitti:
Valtion velkaantuminen taittui.
Työllisyys lisääntyi yli 4%.
Syrjääntyminen väheni.
Työllisyys ei lisääntynyt, tilastot vain kaunistui mm. aktiivimallipelleilyllä.
Säästöt koulutuksesta. Vaikka vaalikautensa alussa pyhästi Sipiläkin lupasi, ettei koulutuksesta leikata. Nyt esim. ammattikoulussa ovat opiskelijat oman onnensa nojassa kun maikat on lomautettuna vähän väliä.
Työpaikkoja tuli valtavasti lisää. Niissä työpaikoissa ei vain välttämättä makseta palkkaa.
Hallitus ei piitannut perustuslaista eikä kuunnellut järkeviä neuvoja. Kokoomuksen ja kepun lehmänkauppa.
Kauhea kiire ja hutilointi.
Tässä joitakin syitä.
Olisi nopeampi listata onnistumiset kun niitä ei ole ollenkaan.
Eriarvoisuus lisääntyi. Käyhät kyykytettin ja sitä kutsuttiin erilaisilla kivoilla termeillä kuten aktiivimalli ja työllisyyden nousu ja ties mikä sellainen mitä en muista näin sairaana.
Palvelut jo ulkoistettiin, markkinamalli toimi ainoastaan riistokapitalistien eduksi. Heitä hallitus tuki. Muutoksista monet tehtiin juopumustilassa, samaan tyypit laattaili eduskunnan laatoille. Juu.
Lopulta Sipilän parta jäi ajamatta, tulos tai ulos -päivä oli eilen. Käteltiin pressan kanssa. Moni vallankahvassa on sairastellut kuten pressa lonkkaleikauksessa ja Rinne teholla. Vaalit kohta, ja Li Anderssonia Terho kuolasi suorassa lähetyksessä.
Saa nähdä, onko se Sipilän parta lähtenyt. Sipilä viittasi maakuntamallin jatkoihin, tiedä häntä. Taitaa olla taputeltu. Orpo oli raivona. Olisi tehnyt toisin, kehtasi sanoa olevansa isänmaan asialla, ja olisi vetänyt vaaleihin asti.
Avaa televisio, tätä tullaan puimaan vielä pitkään, tunteja joka päivä. Nyt saa moni sen 15 minsaa kuuluisuutta, uudet ja vanhat.
Historiallinen tapahtuma oli. Muista hilata peffa äänestyspaikalle, se on pian. Mutta mieti hyvä ihminen.