Hipille sopiva ammatti
Kommentit (17)
Kaikki luovat, taiteen alat. Taidemaalari, veistäjä, kirjailija, muusikko, restauroitsija, jne.
Riippuu hipin laadusta. Jos on pössyttelevää ja työtä vieroksuvaa dyykkaajatyyppiä, niin ei oikein mikään. Jos on tunnollinen opiskelija, joka painottaa luontoarvoja ja on ehkä vähän vasemmistolainen ("ituhippi"), niin tulee paljonkin ammatteja mieleen. Samoin taiteelliselle, boheemille hippityypille.
Jokin itsenäinen työ. Jos on työteliäs hippi, joka pystyy normaaliin päivärytmiin, opettajana voi toteuttaa myös hipahtavaa arvomaailmaa ja ihmiskuvaa. Jokin humanistinen aine voisi inspiriroida.
Kirppismyyjä.
Minkä tahansa korjauspajan, kuten polkupyörä- tai sateenvarjokorjaamon työntekijä.
Meillä tuli töissä kriisi kun hippi pistettiin valinnan eteen, joko leikkaa rastat pois ja jatkaa (keittiöllä) tai lähtee.
Hän jätti taakse pari rastalettiä. Muutoin myssy päässä teki ruokia.
Tietenkin kukan kasvattaja. Suomi saisi 20 000 uutta kannattavaa yritystä jos laki sallisi. Mikään ei myy niin hyvin kuin laaturuoho.
Puutarhuri, vegepuodin kauppias