Miksi ihminen, jonka yleistieto on olematonta, menee tietokilpailuun?
Taas miljonääriksi-kisassa aika untamo. Tämä golfari-blondi.
Kommentit (16)
Ehkä eniten ihmetytti että Petteri Orpo ei ollut tuttu. Tai Jyrki Katainen. Kyllä noihin naamoihin ja nimiin on tahtomattaankin törmännyt.
Tällä kaudella on ollut häiritsevän paljon kilpailemassa tyyppejä, jotka ovat joko olleet aikaisemminkin pelaamassa, tai heidän isänsä on ollut, tai he ovat olleet kilauta kaverina tai yleisössä tai sitten raskaana. Eli ”tarinan” vuoksi ovat päässeet mukaan.
Voin kertoa tähän yhden tosielämän tarinan. Mieheni on loistava tunnettujen biisien sanoituksissa. Hän laulaa bändissä ja osaa kappaleita useista genreistä useilta vuosikymmeniltä. Hän on tunnettu ilmiöimäisestä sanoitusmuististaan. No, hän osallistui ohjelmaan Biisikärpänen (Lari Halme juonsi, jos joku muistaa) ja tippui alkumetreillä. Tilanne oli lopulta niin jännittävä, että muuten lunki mies meni täysin lukkoon.
Uskon, että joskus näissä tietokilpailuissa on ihan sama juttu. Toki mukan mahtuu aina ne jotka haluavat vain saada naaman telkkariin tai äiti on sanonut, että on maailman fiksuin.
Vierailija kirjoitti:
Ehkä eniten ihmetytti että Petteri Orpo ei ollut tuttu. Tai Jyrki Katainen. Kyllä noihin naamoihin ja nimiin on tahtomattaankin törmännyt.
Vielä kun kilpailija vakuttaa ilmiselvästi Kokoomuslaiselta.
Minua hämmästyttää myös yleisössä olevat avunantajat, jotka ei itsekään tiedä vastausta ja heittävät jotain lonkalta. Sanovat suoraan, että en ole varma, mutta veikkaan C. En ikinä kehtaisi lähteä arvaamaan.
Ei ole tarkoituskaan jakaa sitä miljoonaa euroa. Siksi siellä on tampioita.
Itsevarmuutta riitti , yleissivistystä ei.
Oli kyllä ikävä loppu naisen kilpailulle.
Kolme mukaniintietävää yleisön edustajaa, jotka nousevat ylös vaikkeivät edes tiedä oikeaa vastausta.
Kaikki ei voi tietää kaikkea vaikka olisi kuinka yksinkertaisesta asiasta tahansa kyse. Paitsi besserwisserit tietysti.
Plus, ihminen voi mennä lukkoon siellä kameroiden edessä.
Jos kaikki kilpailijat olisivat hyviä, mitä se tekisi katsojien itsetunnolle - ja katsojaluvuille?
Varmaan samasta syystä kuin mulla koulupärjäämisen kanssa. Pärjään hyvin itsenäisissä tehtävissä, joita moni sanoo vaikeiksi, tenteissä menen ihan lukkoon. Tai kun pitää puhua jotain kieltä oikeasti, unohdan kaikki sanat. Puhuin tässä taannoin englantia ja unohdin ihan yksinkertaisia sanoja, niitä, mitä opittiin jo ala-asteella.
Vierailija kirjoitti:
Oli kyllä ikävä loppu naisen kilpailulle.
Kolme mukaniintietävää yleisön edustajaa, jotka nousevat ylös vaikkeivät edes tiedä oikeaa vastausta.
Kaikki ne ehdokkaat ovat suunnitelleet iittalalle lukuisia lasiesineitä. Pitäisi vaan tietää logon suunnitellut.
Vierailija kirjoitti:
Oli kyllä ikävä loppu naisen kilpailulle.
Kolme mukaniintietävää yleisön edustajaa, jotka nousevat ylös vaikkeivät edes tiedä oikeaa vastausta.
Ei ne kyllä väittäneetkään tietävänsä.
Kyllä tuolta yleensä muutaman tonnin saa mukaan, ihan vaikka veikkaamalla, minulle olisi ihan sama, vaikka valtakunta pitäisi idioottina, en välitä vieraiden mielipiteistä. Luultavasti osallistujat eivät siis ota itseään liian vakavasti.
1) Hauska näkyä televisiossa?
2) Kaverit yllytti?
3) Dunning-Kruger?