Mitä bataatikeiton päälle?
Nyt opetellaan syömään bataattia mutta paljaaltaan aika ankeeta joten mitä sen kanssa?
Kommentit (18)
Vuohenjuustoa, raejuustoa, pekonisuikaleita
Vierailija kirjoitti:
Guacamole (itsetehty). Ketsuppi. Texas Pete tai Tabasco. Homejuusto (anna sulaa sen päälle). Ja kruununa päälle VOI.
Suola myös toimii :)
Sori luin bataattiKIEKON. en keiton :D Näköjään on vähän myöhäistä kun lukee päin honkia. Mutta kaipa nuo toimii keittoonkin, paitsi ketsuppi ja guacamole :)
Kerrohan resepti niin mä fixaan sen maistuvaksi.
Vierailija kirjoitti:
Kerrohan resepti niin mä fixaan sen maistuvaksi.
No ihan perus bataattikeitto.
Keittoon voimakasta sulatejuustoa - ei ole niin makea. Keitto alkuruuaksi ja sitten jotain suolaista, vaikka kinkkutäytteisiä filonyyttejä. Nam! Yksi harvoista aterioista, mikä koulun kotitaloustunneilta on jäänyt mieleen. Pitääkin tehdä viikonlopuksi, kiitos! 😋
Tein juuri eilen bataattikeittoa minkä maustoin inkiväärillä, chilillä ja kookosmaidolla. Päälle tuoretta korianteria. Mun makuun oli hieman liian makeaa mutta mies tykkäsi paljon.
Rapeaksi paahdettu ja murskattu pekoni on hyvää, samoin esim. lusikallinen ranskankermaa tai kermaviiliä. Smetana voi olla jo liian rasvaista. Niin ja yrttisilppua (persiljaa, ruohosipulia tms.)
Muutama siivu rapeaksi käristettyä siansivua, pieni kasa pannulla rapeiksi ruskistettuja ruisleipäkuutioita ja reipas ruokalusikallinen creme fraichea joka lautaselle.
Siemensekoitusta tulee usein laitettua, joskus härkistä, jos keitto on pääruoka.
Paahdettuja siemeniä tai pähkinöitä ja nokare tuorejuustoa. Lidlin pyöreässä rasiassa olevat tuorejuustot on hyviä, sopivan kermainen ja pehmeä koostumus.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kerrohan resepti niin mä fixaan sen maistuvaksi.
No ihan perus bataattikeitto.
Mikä on perus bataattikeitto? Itse teen sen aina paahdetusta bataatista, ja on minusta todella maukasta. Tämä olisi mulle "perus" bataattikeitto.
Mutta asiaan, eli päälle voi laittaa vaikkapa:
- fetajuustoa kuutioina (suolainen + makea = aah)
- chiliöljyä
- rapeita siemeniä, esim. paahdettuja kurpitsansiemeniä
- kreikkalaista jogurttia
- tomaattisalsaa
- avokadoa
- balsamico-etikkaa tai cremaa ja tilkka neitsytöljyä.
17 jatkaa: unohdin sanoa, että minun peruskeittooni tulee myös kuullotettua sipulia ja valkosipulia, sekä mausteita. Tietenkin.
Guacamole (itsetehty). Ketsuppi. Texas Pete tai Tabasco. Homejuusto (anna sulaa sen päälle). Ja kruununa päälle VOI.
Suola myös toimii :)