Suomella ei ole koskaan ollut ainuttakaan maailman tasolla dominoivaa naisurheilijaa
Onhan suomalaiset naiset toki aikojen saatossa saaneet yksittäisiä olympiavoittoja ja maailmanmestaruuksia, mutta eipä Suomella ole silti koskaan ollut ainuttakaan sellaista naisurheilijaa, joka olisi vuosien ajan dominoinut lajiaan suvereenisti maailman huipulla. Sen sijaan suomalaisia miehiä on ollut useitakin sellaisia, kuten Paavo Nurmi, lukuisat suomalaiset mieskeihäänheittäjät, Matti Nykänen jne. Nimiä löytyisi vaikka kuinka paljon.
Sen sijaan ruotsalaisissa naisissa dominoivia naisurheilijoita on ollut vaikka kuinka paljon. Esimerkiksi Anja Pärson alppihiihdossa, Magdalena Forsberg ampumahiihdossa, Carolina Kluft yleisurheilussa, Kajsa Bergquist korkeushypyssä jne. Norjalaisissa naisissakin dominoivia urheilijoita on ollut vaikka kuinka paljon, maastohiihdossa enimmäkseen.
Eikä taida Suomesta koskaan tullakkaan dominoivaa naisurheilijaa. Kyllä Suomen urheilumenestys on enimmäkseen suomalaisten miesten harteilla.
Kommentit (69)
Noora Räty ehkä lähimpänä, maailman parhaaksi naisvahdiksi sitä joskus kutsuttiin, mutta joukkuelajeissa on vaikea vertailla.
Muistaakseni joku keihäänheittäjä dominoi, varmaan lillak.
Vierailija kirjoitti:
hämäläinen/kirvesniemi
Ja Helena Takalo.
Vierailija kirjoitti:
Muistaakseni joku keihäänheittäjä dominoi, varmaan lillak.
Eipä tainnut dominoida. Voitti yhden arvokisakullan ja heitti kerran 1-2 kuukauden ajan kestäneen maailmanennätyksen, mutta ei silti dominoinut lajiaan vuosien ajan.
Mäkäräinen, Seppälä, Kyra Kyrklund
Vierailija kirjoitti:
Mäkäräinen, Seppälä, Kyra Kyrklund
???
Kaisa on voittanut yhden arvokisakullan ja kolme kertaa maailmancupin kokonaiskilpailun, mutta ei ole missään vaiheessa uraansa dominoinut ampumahiihtoa siten, että olisi kahminut käytännössä kaiken voitettavissa olevan.
Seppälä (Hanna-Maria)? Voitti yhden arvokisakullan, muttei dominoinut vuosien ajan uintikilpailuja.
Kyra Kyrklund. Öö yksi MM-hopea. Onko se "vuosikausien dominointia"?
Noissa pesäpallon pelaajissa on semmosiakin (nais)legendoja...
Oona Kivelä. Vai lasketaanko nelinkertainen maailmanmestaruus?
Rantanen, Kirvesniemi, Takalo, Riihivuori, Havuja-Matikainen (hiihdon mm), Tiina Lillak (keihään mm), Kolme kpl muodostelmaluistelujoukkueita (lukuisia maailmanmestaruuksia), Eva Wahlström (nyrkkeilyn mm) jne.
Myös naisjääkiekkoilijamme ovat voittaneet maailmanmestaruuskisojen ja olympiakisojen arvokisamitaleja enemmän kuin miesjoukkueet, vaikka naiset ovat pelanneet mm-tasolla vasta vuodesta 1990 alkaen. Suomella on 12 pronssia yhteensä 18 mm-kisoista. Eli naisten maajoukkue on maailman kolmanneksi paras, kun kullasta ja hopeasta ovat aina taistelleet Yhdysvallat ja Kanada.
Ap tekisit itsellesi palveluksen jos menisit hoitoon, jota vailla kipeästi olet. Naisia ei saa paskaa heittämällä, etkä sinä pärjää naisille muutenkaan millään tasolla.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Muistaakseni joku keihäänheittäjä dominoi, varmaan lillak.
Eipä tainnut dominoida. Voitti yhden arvokisakullan ja heitti kerran 1-2 kuukauden ajan kestäneen maailmanennätyksen, mutta ei silti dominoinut lajiaan vuosien ajan.
Seuraavana vuonna Lillak oli maailmantilaston ykkönen: hän otti maailmanennätyksen uudelleen haltuunsa heittämällä Tampereella 13. kesäkuuta 1983 tuloksen 74,76. Tämä säilyi Suomen ennätyksenä ja alle 23-vuotiaiden maailmanennätyksenä vuoteen 1999 asti, jolloin keihäsmallia muutettiin.
Ei Paavo Nurmikaan täysin dominoinut, Vaan Zatopek oli kova kilpailija. Matti Nykäsen kanssa kilpaili Jens Weissflog ja Boklöv hyppi monta kertaa paljon pitemmälle, mutta siihen aikaan V-tyylistä laatupisteet vähensivät valtavasti lopputulosta.
Mutta ihan sama mulle, kun itse en ole voittanut kuin joskus pieniä paikallisia yleisurheilukisoja. Muiden naisten saavutukset eivät ole minun saavutuksiani. Kuten ei miestenkään saavutukset ole kaljamahaisten penkkiurheijoiden saavutuksia. On naurettavaa päteä muiden saavutuksilla vain jonkin todella yleisen yhdistävän ominaisuuden perusteella, kuten sukupuoli. Nämä samat pätijät unohtavat tyystin, että rikoksista yli 90 % tekee miehet, tai jos siitä muistuttaa, he heti löytävät rikoksia tehneitä naisia. Ei se niin mene, että omasta ryhmästään saa itselleen ottaa ne hyvät puolet. Ota kaikki tai älä mitään, mieluiten saavuta itse jotain.
Minna Kaupilla on 9 MM-kultaa, 5 -hopeaa ja 3 -pronssia
EM-kultia on 2, hopeita 3 ja pronsseja 5
Kauppi on yksi kaikkein menestyneimmistä naissuunnistajista.
Älkää nyt hyvät ihmiset pilatko hyvää kokemista faktoilla!
Onneksi Suomella on kuitenkin teitä maailmanluokan id iootteja ihan peräti 10 000 ukkoa samassa puolueessa. Varo, ettet tule sokeaksi kun lepakko räjähtää.