Kuinka paljon valokuvaaja veloittaa muotokuvasta?
Sellainen rento mutta kuitenkin ammattilaistason muotokuva. Tehdäänkö näitä vielä valokuvausliikkeissä? En ole käynyt sellaisessa taivaan vuosiin.
Kommentit (5)
Tutulla kuvaajallani on 80-180 euroa. Ei ole pääkaupunkiseudulla
Meillä lapsen kuvaus oli noin satasen.
Riippuu ihan mitä haluaa.
Meillä kesti siis noin tunnin koko homma ja kulut oli jakautunut siten että itse kuvaus oli 60€ ja kuvienkäsittely ja valmistus sitten sen 40€.
Kuvaaja oli siis tuntipalkalla ton 60€/tunti.
Harrastelijavalokuvaajilta joilla on kunnon laitteet voi myös saada todella hyviä ja laadukkaita kuvia. Ja paljon paljon halvemmalla kuin niiltä, jotka tekevät valokuvaushommia kokopäivätyönä.
Me käytiin perhekuvassa, kesti noin 45min. Muistaakseni vajaan satkun oli työ ja käsitellyt kuvat (30kpl) siihen muutaman kympin päälle.
Jonkinsortin ammattikuvaajan studiolla Espoossa.
Tältä pohjalta veikkaisin, että jos pari kuvaa haluat itsestäsi, niin osuisko se johonkin 50-80 haarukkaan?
Tässä muotokuvastandardihintalakia odotellessa, toistaiseksi riippuu vielä aika paljon kuvaajasta, ja jonkun verran myös kuvattavan vaatimuksista.