Verenpaineesta: osaako joku sanoa onko kovastikin syytä huoleen?
Minulla on kotona verenpainemittari. Kun alan ihan tuosta noin vaan mittaamaan ,verenpaine saattaa välillä olla todella korkea: tyyliin 170/ 110, mutta kun pistän silmät kiinni ja hetken hengittelen, syvään, niin se laskee muutamassa minuutissa ihan kohtuullisiin 130/80 -lukemiiin. Heti aamulla herätessä luvut voi olla 115/70. Mistä tällainen vaihtelu johtuu?
Kommentit (5)
Verenpaine vaihtelee normaalisti todella paljon. Ihan yhdessä minuutissakin voi saada ihan eri lukemat ja se on normaalia.
Ei ole huolta. Jollet koskaan saisi normaaleja lukemia, olisi huolta.
Voi kiitos! Mietin vaan, että kun hyvin harvoin päivän aikana olen levänneessä ja rentoutuneessa tilassa eikä ole aikaa hengitellä syvään silmät kiinni, niin paineet on varmaan kuitenkin suurimman osan päivästä hirveän korkeat?
Minulla on taas liian matalat 120/48 oli alin , tavallisesti 120/58 ja silloinkin on huono olo. Kahvilla saan sen vähän nousemaan. Suolaista ruokaa yritän syödä, mutta huimaaminen on jokapäiväistä.
Ei syytä huoleen.