Miksi nainen, joka haluaa jättää lapsiluvustaan yhteen saa aina kuulla, miten...
Mieli kyllä muuttuu!! Kunhan se lapsi kasvaa, niin kyllä se mieli muuttuu! Uutta pullaa uuniin vaan, siinä se kaksi menee missä yksikin! Olet niin julma ja paha ihminen, jos et suo lapsellesi sisarussuhteen tuomaa elämänmittaista iloa! Noh jokos on uusi vauva tulossa?
Miten ihmeessä näiden monta lasta pyöräyttäneiden pitää joka kerta jauhaa tätä samaa mantraa? Miten he kuvittelevat, että useampi lapsi on se ainoa oikea ratkaisu? Miten kukaan kehtaa sanoa jollekin toiselle ihmiselle, että tämän lapsi varmasti kärsii ilman sisaruksia?
Ihan samalla tavalla lapsi voi kärsiä, jos jälkikasvua on aivan liikaa vanhempien jaksamiseen nähden.
Kommentit (16)
Mitä väliä. Yhteiskunta tulee tulevaisuudessa valitettavasti olemaan erittäin lapsi- ja perhevastainen, joten kyllä nuo kommentit loppuvat.
Ei mulle tulisi mieleenkään tulla sanomaan että sun pitää hankkia lisää lapsia.
Mulla on itsellä viisi.
Vierailija kirjoitti:
Mitä väliä. Yhteiskunta tulee tulevaisuudessa valitettavasti olemaan erittäin lapsi- ja perhevastainen, joten kyllä nuo kommentit loppuvat.
Niin, ja syy on kun kun ei niitä osata kasvattaa käytöstavoille.
Mulle ei kukaan ole sanonut tuollaista, saati ihmetellyt ennen ensimmäistä ett millos niitä alkaa putkahtelemaan. Olin kuitenkin reilusti yli 30 esikoisen saadessani että olis ollu aikaa huomautella.
Nyt kun taas olen katellut tämän aamun näiden kahden lapsen sähläystä ja kinastelua, niin sanoisin, että älä vaan tee enempää lapsia. Se oli helppoa, kun oli vain yksi lapsi.
Lapsille pitää opettaa käytöstapoja niin eivät möläyttele aikuisena tyhmiä. On ihan jokaisen oma asia kuinka monta lasta hankkii tai ei hanki.
Onneksi hyvin harva ihminen on sanonut minulle tuollaisia ja yleensä silloin on ollut kyseessä yli 60-vuotias henkilö. Anopin suusta on tullut kaikenlaista, mutta kun sanoin suorat sanat, niin utelu loppui.
Mitä väliä. Sanot, että ei tule enempää. Miksikö. Ei vaan tule. Ja vaihdat puheenaihetta.
Kaikkea soopaa ihmiset suostuvatkin kuuntelemaan ja ottamaan stressiä.
Minä olen ainoa lapsi ja kärsin kyllä siitä. Ihan ohimennen vaan sanon.
20 vuotta sitten normi oli vielä vähän vahvempi. Me muodostettiin uudperhe, jossa mies lapseton (aijaivoivoi), joten suku jaksoi jankuttaa siihen saakka, että kerrottiin steristä, jonka teetin 30-vlahjaksi itselleni.
Vierailija kirjoitti:
Minä olen ainoa lapsi ja kärsin kyllä siitä. Ihan ohimennen vaan sanon.
Niin minäkin enkä ole siitä kärsinyt mitenkään. Ohiksena myös.
Ehkä te sitten ette osaa lopettaa ehkäisyä kun me kerran ei osata sitä käyttää, meillä siis viisi lasta.
Ei sitä nyt välttämättä kukaan sano päin naamaa, mutta netissä tulee kyllä harvinaisen selväksi muiden mielipide asiasta. Etenkin monen lapsen äidit tuntuvat oikein kunnostautuneen muiden arvostelussa anonyymisti.
Vierailija kirjoitti:
Ei sitä nyt välttämättä kukaan sano päin naamaa, mutta netissä tulee kyllä harvinaisen selväksi muiden mielipide asiasta. Etenkin monen lapsen äidit tuntuvat oikein kunnostautuneen muiden arvostelussa anonyymisti.
Minusta se tuntuu olevan ihan toisin päin.
Saako kuulla? Ei multa kukaan ole mitään kysellyt. Ei silloin, kun olin lapsen isän kanssa yhdessä, eikä nyt yksinhuoltajana. Ei ole kuin yksi sukulainen kysellyt onko mitään miestäkään. Oudolta kuulostaa tuollaiset utelut, onko ne jotain vanhoja sukulaistätejä vai ketä?
Ihan omaa selkärangattomuutta, jos suostut tuollaista kuuntelemaan. Sano, ettei asia kuulu muille, piste.