Miten se Kirsi Alm on jo töissä
Kommentit (17)
mutta silti ihmettelen miten kirsi on halunnut lähteä jo nyt töihin... vaikka olisikin hyvä isä vauvaa hoitamassa niin itse en olisi edes halunnut vielä noin aikasin lähteä! äitiysloma on muutenkin niin lyhyt, ettei siinä juurikaan aiemmin tekisi mieli töihin lähteä.
Kirsi kertoi haastattelussa, että on näin kesälomien aikaan tuuraamassa enintään kahtena päivänä viikossa. Aikoo palata normaaliin työrutiiniin joskus ensi keväänä.
helppoa pullolapsen kanssa. Ei tuommoinen onnistu, jos täysimettää. Eläköön naisten vapaus ja tasa-arvo!
oli vain Pori Jazzien ajan "tuuraamassa", kun on sieltä suunnalta kotoisin ja kaupunki sekä tapahtuma tuttuja.
vaikka Kirsi olis palannu töihin synnytyksestä seuraavana päivänä. Homehdu sinä kotona synnytyskone
helppoa pullolapsen kanssa. Ei tuommoinen onnistu, jos täysimettää. Eläköön naisten vapaus ja tasa-arvo!
Täysimetys on täysin mahdollista pullollakin. Et sitten koskaan ole kuullut rintapumpuista?
naiset 9kk vankilaan, jotta eivät vain ole erossa lapsestaan vaikka napanuora onkin jo katkaistu. Olis kaikki marttyyriäidit onnessaan kun nekin joilla on äitiyden lisäksi muutakin elämää joutuisivat pakosta olemaan lapsensa kanssa.
sitä joko imetttää tai sitten ei. Piste.
sitä joko imettää tai sitten ei. Piste.
Täysimetys nimittäin tarkoittaa sitä, että lapsi saa vain rintamaitoa. Aivan sama, saako lapsi sen syöntihetkellä rinnasta vai pullosta.
Tottuu pulloon, ei pysty enää. Siinä teille pohdittavaa.
Tottuu pulloon, ei pysty enää. Siinä teille pohdittavaa.
Meillä lapsi osaa kyllä imeä sekä pullosta että rinnasta. Imuote on hyvä molemmista. Tietysti kaltaisesi imetysnatsit pitävät ainoana oikeana täysimetyksenä äidinmaitoa suoraan rinnasta, mutta se ei kuule mene niin.
Ihan alussa olen kyllä imettänyt pelkästään mutta pumpannut myös ja pakastanut. Sitä pakastettua olemme sitten välillä antaneet vauvalle. Jos sitä pulloa ei nyt jatkuvasti tarjoa niin tuskinpa imuote menee heti pilalle. Riippuu tietty vauvasta ja rinnanpäistäkin!
Sitä paitsi mistä tiedätte, voihan Kirsin vauva olla siellä mukanakin? Hoitaja voi hoitaa vauvaa siellä "takana" ja tuoda vauvaa imetettäväksi aina silloin tällöin. Näinhän monet artistitkin tekevät.
Vauvan heikkouden/ pienen koon lisäksi ongelmana olivat matalat nännit. Alku mentiin sitten pelkästään pumpatulla äidinmaidolla, toki rinnalla esikoista pidettiin "harjoittelemassa" silti. Ensimmäisten viikkojen jälkeen siirryttiin ongelmitta pelkkään suoraan rinnasta ruokailuun ja täysimetystä jatkettiin 5 kk.
Kuopus sai pumpattua äidinmaitoa vain joitain yksittäisiä kertoja, muttei hänenkään kohdalla mitään ongelmia. Meillä käytettiin Aventin pulloja, jos sillä nyt jotain merkitystä on..
Olen antanut pullosta ja minulle on ihan sama miten kukakin lastaan ruokkii. Mutta noin se täysimetys on minulle perusteltu, joten jaan samaa informaatiota eteenpäin - että nyt tiedätte tekin ;)
tuolla Huomenta Suomessa? Eiks se just saanut lapsen?