Itse voit vaikuttaa omaan elämään on vanhentunutta, nykyään saa rankasti kärsiä muiden virheistä, niin se vain on.
Esim. Kiina ja USA riitelevät lapsellisesti, mitä tapahtuu? Maailmantaloudella menee huonosti ja muut saa kärsiä siitä. Mitä se käytännössä tarkoittaa? Suomalaisille lisää YTt, leikkauksia, säästöjä, vaatimukset nousevat.
Kun oikeasti maailmalla on levottomuutta ja globaalien ongelmien takia naapurin Pekka tai Sirpa saa siitä osuuteensa esim. YTn muodossa ja jää työttömäksi ja ehkä jopa masentuu niin silloin paikalle ilmestyy älypää joka toitottaa kuinka elämä on valinnoista kiinni ja itse olet ainut joka voi parantaa elämäsi.
Eikö ole pikkasen ajattelematonta ja kohtuutonta?
Opiskelijan tie katkee koska ei saa mielenterveysongelmiin tai oppimisvaikeuksiin riittävä apua koska palveluihin on kuukausien jono koska on leikattu rahoituksesta.
Korkeakoulutetut kärvistelevät määräaikaisissa koska yrityksen miettivät vain osinkoja.
Eli nyt tolkkua asioihin! Kaikkeen emme voi vaikuttaa, maailma muuttuu jatkuvasti entistä kovemmaksi paikaksi elää vaikka jotain asioita ovat helpottaneet.
Tuntuu että nykyään ihmisten kesken jotkut elää 2019, jotkut taas 1970 luvulla ja jotkut 1990 luvulla.
Mitä jos me kaikki nyt vain kiltisti siirtyisimme tälle 2019 vuodelle, lakataan arvostelemasta toisiaamme ja pidetään yhtä ihan sama mitä tapahtuisi?
Kommentit (4)
Opiskelijan tie katkee siihen kun ei ole opiskelumahdollisuutta ja toiset aiheuttavat mielenterveysongelmaa
UP