Lapsen allerginen kaveri meillä koulun jälkeen iltapäivät, äitinsä vaatii meitä luopumaan marsuistamme
Ihan ilmaiseksi saa siis olla meillä iltapäivät koska hänen äitinsä on myöhään töissä. Nyt (tokaluokkalainen) on alkanut saada oireita ja lapsi joutuu meillä ottamaan allergialääkettä. Lapsen äiti sanoo, että meidän pitää antaa marsut pois tai lapsi ei tule meille enää. Kyseessä kuitenkin parhaat kaverukset ja sääli olisi heitä erottaa.
Kommentit (31)
Eivät kai ne marsut vapaana juokse? Lapsi varmaan pystyy olemaan teillä jos on eri huoneessa eikä lääpi marsuja.
Lapset eivät voi viettää aikaa tuon kaverin luona?
Ai vieraan lapsen takia pitäisi luopua omista eläimistä. Itse en suostuisi , enkä ilmaiseksi edes tuota lasta hoitaisi. Mitä oma lapsi on tästä eläimistä luopumisesta mieltä.
Anna rotat naapurin kisumirrille välipalaksi.
Anna heille yksi narskuttaja ja heidän kakaransa voi kokeilla siedätyshoitoa
Muistatteko sitä Reinikaisen marsuvitsiä ?
Lapsia ei tarvitse "erottaa toisistaan", se riittää että lapsen kaveri menee koulun jälkeen omaan kotiinsa. Normaali 7-vuotias pärjää jo itsekseen, ja osaa laittaa itselleen välipalaa yms. Sen jälkeen kun molemmat lapset ovat syöneet ja tehneet läksynsä, he voivat leikkiä ulkona. Sen jälkeen molemmat palaavat kotiin, ja loppuilta menee perheen parissa.
Näin ainakin homma meni minun lapsuudessa, eikä mitään ongelmaa kellään.
Vierailija kirjoitti:
Alat perimään hoitomaksua.
Miten hoitomaksu noihin allergiaoireisiin auttaa? Vai onko tuo hoitomaksu seurausta marsuista luopumisesta?
Ap voi sanoa lapsen kaverin äidille, että marsut ovat perheelle liian rakkaita, että niistä luovuttaisiin. Toivottavasti lapset voivat tavata jossain muualla, mutta tuonmuotoinen "iltapäivähoito" varmaan sitten loppuu siihen.
Vierailija kirjoitti:
Muistatteko sitä Reinikaisen marsuvitsiä ?
Muistan, naurattaa vieläkin.
Ehdota tälle äidille että luopuu lapsestaan.
Taas näitä parhaita kommentteja 😂
Höpö höpö. Meillä on marsuja ja vaikka ketä allergisia käy kyläilemässä. Eivätkä saa oireita. Marsujen eläinpöly, karva, hilse vai mikä lie ei ole voimakkaasti allergisoivaa. Ja jos pieni niiskautus nyt tulisikin, on se vain hyvää siedätystä.
Ehdota, että lapset menevät tästä lätien sinne kaverin kotiin koulusta. Ja hän voi vuorostaan ruokkia järkätä lapsille välipalaa valmiiksi.
Elämä on valintoja pullollaan.