Sipsit hajottaa suun
Seuraavana päivänä sipsien syönnistä koko suu kieltä myöten on niin kipeä, ettei syöminen meinaa onnistua. Suolastako johtuu? Kestää monta päivää ennen kuin palautuu normaaliksi.
Kommentit (8)
Itse en yleisesti syö sipsejä, ei maistu ja tulee huono olo. Ekaa kertaa sit vuoteen tai pariin ostin nyt sipsipussin ja huomasin kaiken lisäks vielä tämänkin että suu on ihan kipeä täynnä haavoja. Ei noiden syömisestä voi mitenkään nauttia ja herkutella.
Mun suuni ja suolistoni hajottaa se rypsiöljy. Olen sille pahasti allerginen.
Kerran ostin Lumenen naamarasvaa missä oli canola oilia. En vielä silloin tiennyt, että se onkin rypsiöljyä ja ihmettelin kovasti kun kasvoni tulivat ihan punaisiksi ja tayteen punaisia paukamia.
Onhan ne aika kovia ja teräviäkin, jos paljon syö. Ei välttämättä mitään kummallista taustalla.
Itselläni olen huomannut niiden tekevän:
Kuluttaa hampaita
Ikenet vetäytyy ja tulee kipeiksi
Sipsit on vaarallisia terveyden kannalta.
Riippuu sipseistä. Tietyt merkit syövyttää suupielet vereslihalle, samoin suun limakalvot. Toisia taas voi syödä kohtuudella ilman sivuvaikutuksia.
Kyllä, pelkkä runsas suola voi aiheuttaa haavoja suuhun.
Sehän on ihan tutkittu juttu että pussi sipsejä päivässä on haitallisempaa kuin jointti.
Vierailija kirjoitti:
Mun suuni ja suolistoni hajottaa se rypsiöljy. Olen sille pahasti allerginen.
Kerran ostin Lumenen naamarasvaa missä oli canola oilia. En vielä silloin tiennyt, että se onkin rypsiöljyä ja ihmettelin kovasti kun kasvoni tulivat ihan punaisiksi ja tayteen punaisia paukamia.
Hyvä tietää! Itse yritän karttaa canola oilia (eli rapsi- tai rypsiöljyä) kuin ruttoa, en kuitenkaan allergian vuoksi. Ainakin joidenkin tutkimusten mukaan sen valmistusmenetelmä tuhoa siitä Omega 3 -rasvahapot JA itse asiassa lisää transrasvoja. (tämä tieto siis harvard.edu -sivulta.)
Onko suussa haavaumia? Tai syötkö jotain tiettyä maustesipsejä, voisit olla jollekkin mausteelle allerginen.