Tarjousjuusto 7 euroa
K-market mainostaa oltermannia tarjouksena 7,15 euroa / 900g-1 kg. Kylläpä jää ostamatta ja kunhan kyydin saan, niin Prismasta alle 4 euron ulkomaista. Siihen asti voin olla ihan hyvin juustotta. K-marketissa vuodenvaihteessa entisestäänkin nousseet hinnat.
Kommentit (7)
Lidlissä iso hermanni kermajuusto maksoi muistaakseni 5 e paikkeilla, Oltermannin tyylinen.
Lidlin kilon Milbona kermajuusto maksaa 3,89
Käyn k-kaupoissa vain ja ainoastaan silloin kun näen oikeasti hyvän tarjouksen! Mm. 1kg kanaa 5€. Samalla nappaan mukaan muutamat Pirkka tuotteet joista tykkään, mm. mansikkatäytesuklaan (Lidlin ei ihan niin hyvää) ja juustoriisikakkuja. Muuten vältän, kamalan kallista..! Onneksi lähikauppana S-kauppa ja Lidl työmatkan varrella.. huh.
Vierailija kirjoitti:
Lidlin kilon Milbona kermajuusto maksaa 3,89
On muuten hyvää! Pehmeän makuista. "Kotimaista" juustokin on hyvää ja edullisempaa kuin Oltermanni. Itse en koskaan oikeastaan pitänyt oltermannista, mitään ihmeellistä siinä ei ainakaan ole.
Kyl sua on taas viety.
Niit pieniä oltermanneja saa välillä eurolla.
K-kaupoissa todellakin on jotkut hinnat nousseet. Järkytyin kun palasin takaisin toisesta kaupasta. Silti sieltä saa Pirkka ja K-menu tuotteita edelleen edullisemmin kuin muualta (meidän kaupungissa). Esim Pirkka kermajuusto 1 kg 4,99€. Ei minusta paha hinta. Sillä ei saa oltermannia toisesta halpakaupasta kuitenkaan ja laatu ihan samanlainen. Mielelläänhän sitä ostaisi kotimaista ruokaa mutta kun vähäisetkin rahat menee kaikkeen muuhun kulutukseen joiden hinta on noussut aivan liikaa (vesi, sähkö ym). Täytyy siis syödä vähemmän ja/tai muuttaa ruokatottumuksiaan. Käyn vain kerran viikossa kaupassa joten säästyy rahaa silläkin konstilla ja aina oma kangaskassi mukana. Pienistä puroista kasvaa suurempi virta.
Ei työttömällä eikä pätkätyöläisellä ole varaa suomalaista maajussia tukea.