Haluaisin ottaa jonkun oikeistolaisen empatiaa ja loogista ajattelua oppimaan. Kuka ilmoittautuu?
Kommentit (5)
https://anna.fi/hyvinvointi/itsetuntemus/reagoitko-kognitiivisella-vai-…
Kognitiivinen empatia on älyllistämistä. Siinä asioihin otetaan toisen perspektiivi eli tehdään olettamuksia toisen tunteista.
Esimerkiksi lapselta saatetaan kysyä: ”mitä luulet, miltä Tomista tuntuu, kun teit noin?”
– Kun toisen kohtalo saa meidät surulliseksi, vihaiseksi tai synnyttää ajatuksen siitä, että hän on kokenut vääryyttä, kyseessä on kognitiivinen empatia. Kognitiivisen empatian voi pukea lauseeksi, Rautiainen sanoo.
Affektiivinen empatia tuntuu kehossa
Affektiivinen empatia puolestaan tuntuu kehossa. Itkettääkö toisen kohtalo, liikuttaako jokin tai jos toinen on stressaantunut, tuntuuko stressi myös omassa kehossa?
– Affektiivinen empatia voi tuottaa tuntemuksia kehoon: jännitystiloja vatsaan, sykkeen nousua tai voi esimerkiksi tuntua siltä, kuin sydän valahtaisi kenkiin.
Affektiivisessa empatiassa aivojen peilisolut aktivoituvat: jos vastapeluri on hätääntynyt, meidänkin hengityksemme kiihtyy ja pinnallistuu. Alamme siis peilata toisen ilmeitä, kehonkieltä ja tunteita.
Joskus tunteita pitää hillitä
On myös tilanteita, joissa omaa empatiaansa on hyvä hillitä. Esimerkiksi työpaikalla on tärkeää osata säädellä sitä, missä määrin toisen tunnetilaan menee mukaan, jotta ajatukset tai kehon reaktiot eivät estä omaa toimintakykyä.
– Työyhteisö on hautomo, jossa on koko ajan vaikka mitä tunteita. Se on hyvä tiedostaa, sillä muuten voi käydä niin, että tulee jatkuvasti vedetyksi mukaan vaikka millaisiin tunnetiloihin, Rautiainen sanoo.
Esimerkiksi yhden stressi voi tarttua koko työyhteisöön.
-------------------------------------------------------------------------------------
Mitä jos et opettais ketään, vaan kehittäisit omia empatiataitojasi ja ottaisit oikeistokonservatiivin tunteet huomioon.
T. Konservatiivinen psykologi.
Äänestän sinua hallituksen mentoriksi!
Vierailija kirjoitti:
Rohkeasti nyt mukaan!
Tarkoitatko oikeasti oikeistolaista vai, kuten yleensä, tämänhetkistä turvapaikkapolitiikkaa kritisoivaa rasistinatsihitlerihmisvihaajaa, joka saattaa sijoittua mihin tahansa vasemmisto-oikeistoakselilla?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Rohkeasti nyt mukaan!
Tarkoitatko oikeasti oikeistolaista vai, kuten yleensä, tämänhetkistä turvapaikkapolitiikkaa kritisoivaa rasistinatsihitlerihmisvihaajaa, joka saattaa sijoittua mihin tahansa vasemmisto-oikeistoakselilla?
Voin yrittää opettaa kenelle tahansa mitä tahansa :) Mielessäni oli kyllä tuollainen vanhan ajan oikeistolainen, jonka on vaikea ymmärtää esim. sitä, miksi perustulo on toimivampi ratkaisu kuin aktiivimallikyykytykset. Opettaisin kärsivällisesti, ihan askel kerrallaan.
Rohkeasti nyt mukaan!